Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

За проблемите във водния сектор се говори само когато има кризи. Ако водоемите се напълнят през следващите месеци, темата ще стане отново безинтересна за политиците, защото няма да им носи никакъв дивидент. Повечето добри неща в сектора като инвестиции и пречиствателни станции се случват на натиск от ЕК и транспонираните директиви. Това коментира инж. Иван Иванов, председател на Българска асоциация по водите, в предаването "Бизнес старт" с водеща Роселина Петкова.

"Водата е ресурс, който трябва да се използва рационално, там където е необходимо и в количествата, които са необходими. За съжаление, при нас има голямо разхищение и това е основната причина да има недостиг на вода в определени населени места", каза Иванов.
Анализите на воден стрес в България - балансът между нужното и наличното количество вода - показват, че ще има региони, който системно ще страдат от безводие, а на други места не би трябвало да възникват проблемите, които се наблюдават в момента, каза той. Липсата на качествена инфраструктура и липсата на поддръжка водят до безводието в тези места.

Според експерти в сектора има прекалено голямо раздробяване на отговорностите по различните институции.

"Едно от нещата, които трябва да се направи е да се намери някакво лидерство във водния сектор. То донякъде е дадено на МОСВ, но с ограничени възможности, Създаването на агенция, която да отговаря за водите, е някакво решение. Трябва да се търсят решения отрасъл по отрасъл - във ВиК сектора загубите са над 60% за страната и това не е допустимо."

Този проблем с несправянето с големите загуби започва да се отчита и в ЕС, защото не е логично да се дават големи средства за изграждане и реконструкция на ВиК системи, а загубите да продължават, каза Иванов. Поддръжката на системат през годините не е била достатъчно добра, а и голяма част от нея е изградена от азбесто-цимент, които трябва да бъде подменен.

"Ние не можем да наваксаме темповете, с които той старее, за да го подменим. Има недобро управление през годините на отрасъла, усилията не са фокусирани върху намаляването на загубите. През последните 10 години има пари за инвестиции, но няма добре направени планове, с които да атакуваме решението и да постигаме качествени резултати."

За момента дори няма стратегия за отрасъл ВиК, а и няма и напредък по очаквания Закон за ВиК, каза Иванов. Новият закон трябва да подобри ситуацията като коригира проблеми през развитието на операторите, но до момента нито един от множеството проекти не са стигнали до парламента, тъй като не са добре написани и не включват нужните експерти.

"Особени с честите политически смени през последните години, този процес не върви - затова нямаме нито закон, нито стратегия."

Наличието на такъв закон е изискване за част от средствата по плана за възстановяване и развитие и доката натискът от страна на ЕС е положителен е това отношение, но директивите добавят и финансов натиск върху страната за тяхното спазване, каза Иванов.

Цялата статия може да четете на Bloomberg TV Bulgaria.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase