Снимка: БГНЕС
fallback

За последните 20 години инфлацията е нараснала с над 126% и не е трудно да се сетим, че парите за втора пенсия се топят като пясъчен часовник. Данните са на Комисията за финансов надзор (КФН) и на Националния статистически институт.

Оказва се, че нито един от универсалните пенсионни фондове, в които задължително са осигурени работещите хора, родени след края на 1959 г., няма доходност за 20 години, която да надвишава инфлацията. Така реално покупателната способност на парите, които преди 20 години са внесени за пенсии, е намаляла.

Ситуацията е малко по-различна при доброволните пенсионни фондове. От опериращите на пазара в страната 10 пенсионни фонда, само седем работят от над 20 години. Тяхната доходност е в по-широки граници от доходността на универсалните пенсионни фондове и е между 22,6% и 147,6%. Но само доходността на два от фондовете надвишава размера на инфлацията за 20-годишния период.

Две от пенсионните дружества на пазара в страната нямат 20-годишна история, но може да видим каква е доходността им за период от 10 години - от 1 юли 2014 г. до 1 юли 2024 г. Тези две пенсионни дружества управляват и доброволен и универсален пенсионен фонд. Двата универсални пенсионни фонда имат доходност от съответно 29,7% и 22,4% за 10 години. А двата доброволни пенсионни фонда са реализирали доходност от 42,8% и 29%. А инфлацията за същия 10-годишен период е 45,4%. Оказва се, че доходността и на тези фондове е по-ниска от инфлацията.

Сред причините доходността на фондовете да е по-ниска от инфлацията е догонващия характер на икономиката на страната ни и това, че цените растат, за да се доближат до средните за държавите от ЕС. Средната натрупана сума на един осигурен в универсалните пенсионни фондове е 6910 лв., показват последните данни на КФН. Тези пари са достатъчни за изплащането на сегашната минимална държавна пенсия за стаж и възраст от 580,57 лв. в продължение на една година.

Частните пенсионни фондове апелират да се увеличат парите за вноски.

“Вноската към капиталовите фондове от втория стълб е ниска в размер на 5% и отдавна е назрял моментът за преразглеждане на размера на осигурителните вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване и тяхното плавно увеличаване в посока до 10%”, каза председателят Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване Евелина Милтенова пред БТА.

Тя припомни, че вторият стълб на пенсионно осигуряване стартира с вноска от 2% от осигурителния доход и стигна до 5 на сто през 2007 г., като предвиденото при старта на модела увеличение до 7-10% на вноската за втория стълб така и не се случи.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

75

бъдещ пенсионер

преди 3 седмици

Спират ми 14.5 % от заплатата за пенсия от НОИ и 5% - от заплатата в УПС , като се казва че този фонд бил "доброволен".Направих проверка с калкулатор каква прогнозна пенсия ще получавам от НОИ и от моя универсален пенсионен фонд. Оказа се, че пенсията от НОИ ще е околко 1200 лева, а втората ми пенсия от фонда ще е 75 лева месечно. На следващия ден отидох и се отказах от втората си пенсия, като заявих в НАП че искам всичко да отива в НОИ.

74

Анонимен

преди 3 седмици

Незабавно премахване на тия кърлежи Универсални Пенсионни Фондове,можете да лапаmе огромни заплати и да поддържате скъп платен персонал,обаче не можете да осигурите доходност на вложенията която да е съпоставима поне с инфлацията!

73

Анонимен

преди 4 седмици

До Анонимен 23 Нещо си се объркал ама много! Участието в тези тъъъпи фондове е задължително и си под държавна принуда да им снасяш твои пари да си ги харчат. Ти сигурно или не работиш официално или хабер нямаш как точно е устроена тази система за стригане на населението?

fallback