Снимка БНТ
fallback

Река Стряма изчезна напълно в голям участък край пловдивското село Трилистник. Причина за критичното безводие са както горещото време и липсата на валежи, така и нерегламентираното отклоняване на вода. Жители от близките населени места вече се притесняват, че това може да ги постави в опасна ситуация точно сега, когато страната е обхваната от горещини и пожари.

От няколко дни в река Стряма вода няма. Край село Трилистник, коритото е празно. Екип от Института по хидрология и метеорология безуспешно се опитва да събере важни статистически данни, за които е нужна поне 6 сантиметра дълбочина и течение.

"Няма вода просто. Няма дълбочини, няма скорост, няма река", каза пред БНТ Цветана Ботянска - хидролог към НИМХ.

В пресъхналия участък на Стряма водните обитатели загиват. В коритото на реката са останали само малки локви вода. И рибата в тях измира. Сигнал за тревожната ситуация подават природозащитници.

"Това е участък, може би от порядъка на 3 км, който е пресушен и който е пресушен за съжаление умишлено", категоричен е Валентин Данаилов - природозащитник.

От пловдивско екосдружение тръгнали по следите на изчезналата вода и открили незаконно изграден бент, който отклонява и без това малкото количество. Заграждението било разрушено.

"Махнахме бента, реката тръгна, ето къде е проблемът, реката беше пресушена."

Но на следващия ден бентът се появява отново.

"Ето къде са запушили с найлони, за да може да закарат - ето за къде вода. И цялата река пресъхна."

От сдружението подали серия сигнали към Басейнова дирекция за установяване на нарушителите.

От Басейнова дирекция "Източнобеломорски район" потвърдиха за БНТ, че са получили поредица от сигнали за пресъхналата река. Направена е проверка, която не е установила нарушители.

"Към момента, в който проверихме, нямаше такива, но днес отново колегите са там. Когато установим такова нарушение, се правят предписания с определен срок да се премахнат примерно, ако има помпи, водовземни съоръжения или преграждания. И след това ние осъществяваме контрол дали това предписание е изпълнено", каза инж. Васил Узунов - директор на БД "Източнобеломорски район".

А сухото корито на реката, разпалва страховете на хората от Трилистник. Въпреки че нямат проблем с питейната вода, 300 кубика дървета са извадени от Стряма след санитарна сеч и са оставени съвсем близо до къщите на селото.

"Еми, как няма да ни е страх? Ако се запали тук тоя огън, няма да се загаси", категоричен е Златю Костанев.

Климатичните промени стават все по-голямо изпитание - казват жителите на Трилистник и природозащитници. Те настояват за по-отговорно стопанисване на водните ресурси и спазване на законите, за да не пресъхва река Стряма или да излиза от коритото си и да наводнява населени места, както се случи през септември 2022 година.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

70

Аня от Горна Баня

преди 1 месец

до Анонимен 50; - "Климатичните промени ще довършат изключително калпавото население." ...,което самО си предизвиква климатичните промени . Особено кохортата привилегировани роби , дето се мислят за богопомазани и осъществяват всякакви егоистични първосигнални(безмозъчни) дейности , стига да носят пари ...

69

Анонимен

преди 1 месец

До 63Какви частни организации, ти акъл имаш ли?! То и сега мутрите управляват, но викаш да им дадем официално пълен контрол, а те ще се погрижат за добруването ни???!!!?

68

Анонимен

преди 1 месец

За какво става въпрос изобщо?!??? Няма и следа от държава, някой я отклони!

fallback