Снимка: архив, БГНЕС

Когато пенсията в Германия не стига, България се оказва добро решение за мнозина. "Качеството ни на живот е съвсем различно", казват преселниците, пише Дойче веле.

"В Германия се чувствах изключена от обществото - животът просто беше прекалено скъп. Тук в България отново съм човек", споделя 62-годишната Карола Лойе пред германския "Билд". Само преди месеци от пенсията на жената от Камен, Северен Рейн-Вестфалия, в размер на 1070 евро, оставали едва 180, с които да живее след покриването на разходите. Тя се е пенсионирала по-рано заради здравословни проблеми. Заедно с брат си Оливер (който 30 години е бил миньор) решили да проверят в интернет къде биха могли да живеят по-нормално на старини и така стигнали до сайта rentnerglück.de (Пенсионерско щастие) и до България.

Още по темата
През ноември 2022 година двамата заминали за първи път за Лозен, в Източна България и веднага се въодушевили от селото. Бързо се договорили и с наемодателя Йордан Миланов.

"Германското" село Лозен

Йордан Миланов, който е израснал в Германия и е работил като ветеринарен лекар на летището в Мюнхен, се надява да създаде малка германска общност в село Лозен. Той е купил там 12 къщи с площ от около 25 000 квадратни метра, пише "Билд". Успял е да обнови половината, а скоро ще бъдат готови и още две.

Човек, който живее сам, може да наеме къща за 490 евро, като разходите за ток, вода и интернет излизат между 50 и 95 евро месечно, информира германският портал "ИнФранкен". Къщите на Миланов включват и градина с площ между 1000 и 2000 кв. метра. Карола Лойе плаща 590 евро за дома, в който живее с брат си. Двамата са в България от април тази година. Но не става въпрос само за по-ниските наеми и разходи за бита: "Тук за 17 евро получаваме страхотно ястие в ресторант. Качеството на живот просто е съвсем различно", разказва Лойе.

Въпреки това страната не се нарежда сред най-предпочитаните места за живот за германските пенсионери, посочва "Билд". От официалните статистически данни става ясно, че първото място в класацията се държи от Австрия с 27 630 души, следвана от Швейцария, където са се заселили 26 028 пенсионери от Германия, и Испания с 22 094 души. България, която е избрана от 1194 германци, е едва на 21-во място, изоставяйки с малко спрямо Румъния - с 1255 германски пенсионери.

"Подкрепяме се взаимно"

Страхът от самотата и предизвикателствата на чуждия език пораждат притеснения у много потенциални емигранти, отбелязва порталът "ИнФранкен". Въпреки че Йордан Миланов не отдава къщите си под наем единствено на пенсионери, изглежда, че те все пак са основните му клиенти. Предприемачът анонсира, че помага при решаването на административните проблеми, както и за посещението при лекар. Той може да бъде на разположение на наемателите си и при спешни случаи, тъй като е обучен да оказва първа помощ, пише на сайта му.

Каква е мотивацията на Миланов извън обичайните бизнес цели? Предприемачът разказва, че желае да съживи родното си село. "Може би тук, в Източна България, ще се появи една малка Германия", казва той пред "Билд". А Карола и брат ѝ Оливер Лойе вече са открили нови приятели на новото място: "Заедно се превърнахме в прекрасна общност, подкрепяме се взаимно", разказва жената.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase