Снимка: МЗХ
fallback

Зърнопроизводството е гордост за България и страната е сред световните лидери на зърнения пазар. За миналата година страната ни заема 11-о място в света по износ на пшеница. За тази година очакваме реколта от над 6 млн. тона пшеница.

Това заяви министърът на земеделието и храните Кирил Вътев при откриването на жътвената кампания за 2023 г. в с. Борисово, Русе. Събитието се организира от Националната асоциация на зърнопроизводителите и Регионалния съюз на фермерите - Дунавско зърно, по европейската инициатива "Хляб на мира", съобщават от Министерството на земеделието и храните.

Министърът съобщи, че през миналата година експортът на пшеница е малко над 4 млн. тона. Той подчерта, че новото ръководство на министерството ще положи усилия да се търсят нови пазари за българската продукция.

Министърът припомни, че през миналата седмица бе проведено заседание на Консултативния съвет по зърно, на което бяха представени анализ на наличностите, прогнози за реколтата, бе коментирана и необходимостта от търсене на нови пазари. Според него в Съвета липсват представителите на производителите на растителни масла и предстои те да бъдат включени в консултативния орган.

"Моделът на Консултативния съвет по зърно е много пълноценен и по него ще изградим подобни съвети за плодовете и зеленчуците, за млякото, за месото, за техническите култури, за горите и управлението на водите", обясни министър Вътев.

Той подчерта, че екипът му ще работи усилено, за да постига резултати и допълни, че ще разчита на активното участие на браншовите организации и бизнеса за реализацията им.

"Субсидиите са за подпомагане и те не могат да бъдат цел. Основната цел трябва да бъде пазарът", посочи министърът. Той припомни, че в момента наличните количества зърно в складовете са по-високи спрямо миналата година заради украинския внос.

Вътев информира още, че пред Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Люксембург е поставил въпроса за необходимостта от общи усилия на Съюза, в посока износ към трети страни на земеделската продукция от Украйна. По думите му, в бъдеще този внос ще има все по-голямо влияние и е добре да се търсят възможности за адаптация към тази нова ситуация.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Анонимен

преди 11 месеца

И , хлеба ще стане ли по евтин ?

9

Най-разумно е

преди 11 месеца

Да отглеждаме толкова пшеница, колкото ни е необходима, а останалата част от земеделската земя да използваме за целите, които е предопределил Господ. Малко са страните, по чиито полета стават такива вкусни зеленчуци и плодове. Имаме такова богатство, а не го използваме по предназначение, защото нямало работна ръка. Напротив, има! Но ние ги хрантутим с помощи или допускаме да работят в сивия сектор по строежите като с две леви ръце за надници, три пъти по-високи от тези, които са заслужили.

8

Пловдив

преди 11 месеца

Да много сме горди, с производство без социален елемент, унищожиха селата за да се возят в скъпи автомобили няколко човека с евросубсидии. Едно от най-качествената в света а хляба и хлебни изделия в България са ужасни, нямат нищо общо със съседите ни.

fallback