Снимка: БГНЕС
fallback

След широко огласеното споразумение между Турция и България за природния газ, вчера правителството одобри два меморандума за енергийно сътрудничество между страната ни и Гърция. Първият документ позволява на гръцки газови доставчици да резервират капацитет в газохранилището ни в Чирен, а български компании ще могат да разтоварват втечнен газ на гръцки терминали. С другия меморандум се дава възможност за започване на проучване на изграждане на нефтопровод от гръцкия град Александруполис до Бургас като целта е да се осигури алтернатива на руския суров петрол за рафинерията Лукойл Нефтохим.

"Става въпрос за сериозни крачки напред към диверсификацията на доставките на природен газ за България от гледна точка на маршрутите, но не става ясно откъде точно ще идват новите количества природен газ и дали не става въпрос за нова схема за посредничество за закупуване на руски природен газ за България през нови канали." Така коментира темата пред БНР Мартин Владимиров, директор на програма "Енергетика и климат" в Центъра за изследване на демокрацията.

Турската национална компания "Боташ" е монополист на турския пазар и един от основните клиенти на "Газпром", "в момента може би най-големият клиент на "Газпром" в света", посочи той.

Oще по темата

"От споразумението не става ясно какво точно ще се случва. Става по-скоро ясно, че ще купуваме газ от "Боташ", тоест ще разчитаме на турската компания да договаря количества с трети страни или да използва от микса си, който е много разнообразен."

"Не трябва да се забравят сериозните връзки, които има "Боташ" с "Газпром" и възможността "Боташ" да бъде използван като параван за доставки на руски газ в България", каза още Владимиров.

Освен интерконектора и терминала на Ревитуса, третият ни източник ще бъде Турция, отбеляза експертът.

"Въпросът е какви ще са пазарните условия и дали не се опитваме да продължим руската ни зависимост."

От пазарна гледна точка най-ефективно е "Булгаргаз" сама да закупува количествата, които са ѝ необходими, на терминалите за втечнен газ в региона. Това на този етап обаче не е възможно, поясни Мартин Владимиров.

"Става въпрос за една олигополна договорка между големите играчи в региона. Най-големите играчи на пазара доминират слотовете за доставка на природен газ и не позволяват на по-малки играчи да се включат в търговията."

Вече нямаме дългосрочен договор с "Газпром", но така и не си осигурихме нов дългосрочен договор, например за доставка на втечнен природен газ, отбеляза той.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

От Германия

преди 1 година

Жал ми е за България. Тук газта за битови нужди скочи от 5 цента за киловатчас на 60 цента за битови потребители. Ако не вярвате вижте в сайта на ЕОН Германия

17

Анонимен

преди 1 година

Леле,Кирчо,как ни набута...Сега ще плащаме за същото,но с надценка.

16

Анонимен

преди 1 година

Ще купуваме руски газ, но през турския терминал. Нали и турците са хора и трябва да им плащаме комисионни. Това с диверсификацията е такава заблуда за незапознатите! Преди няколко дни примерно от краснодарския край на Русия отплува огромен танкер с нефт за Италия...иначе спираме руския петрол видиш ли...

fallback