Снимка: БГНЕС
fallback

Расте броят на бежанците у нас, а какви са проблемите при тяхната интеграция коментира председателят на Асоциацията на българските градове и региони Ергин Емин.

Според него, толерантността в българското общество идва от дедите ни и ние като народ я носим в себе си. "Българското общество е изградено от системата на толерантността. Интеграцията е въпрос на време, на изпълнение на нормативни документи", каза Емин в студиото на "България сутрин".

В рамките на проекта "Толерантно общество – основа за интеграция на граждани на трети държави", финансиран от Фонд "Убежище, миграция и интеграция" (2014-2020), са направени и няколко видеоклипа.

Гостът обясни, че Асоциацията на българските градове и региони е организация с идеална цел, чиято дейност е насочена към развитие на местното самоуправление и е за устойчиво развитие в България, в рамките на европейската ценност.

Oще по темата


"Нашите местни власти, неправителствените организации, държавните, координирайки усилията си, могат да изпълнят европейските директиви. Имайки правилата в България и прилагайки нормативните документи, можем да осъществим интеграционна политика и на българска територия. Финансирането на проекта към Министерството на вътрешните работи, заедно с Европейския институт, реализира няколко събития. Събрахме в 6 области всички местни власти и представители и им обяснихме как са интеграционните процеси и базата, която трябва да се изпълнява", поясни Ергин Емин.

Дискусиите са проведени в областите Ловеч, Перник, Русе, Шумен, Бургас, Пловдив. Там проблемите са едни и същи, коментира гостът пред Bulgaria ON AIR.

"Интеграцията е наложителна. Необходимо е бежанците, получили закрила, да дойдат наистина в България, а не само да използват българската територия за междинно преминаване. Предвид голямата демографска криза в България, местните власти се нуждаят от свежи ресурси. Неналичието на такъв предполага ние да използваме интеграционната политика и да приемем бежанци. От знанието започва началото на интеграцията. Всичко това обсъдихме с местните власти в 6-те региона", коментира той.

С бежанския поток на украинците през последната година интеграционната политика работи, но не е подредена, изтъкна Емин, затова от Асоцияцията са подготвили два сборника.

"Раздадени са на всички общини в България. В големите градове, като София и Пловдив, има интеграционни центрове. Насочени са и към местното управление, и към самите бежанци. Информационните кампании трябва да са навсякъде, информираността трябва да минава както през неправителствените организации, така и през местните власти", обобщи председателят на Асоциацията на българските градове и региони.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

28

Анонимен

преди 1 година

Търся да приюта самотна 18-25 годишна украинка. Може и две да са ))

27

ЯМБОЛИЯ

преди 1 година

До Анонимен 32. Веднъж бях дал доста пари. Втори път купих за тях хранителни продукти. Благодаря за въпроса и бъдете жив и здрав.

26

Анонимен

преди 1 година

До ЯМБОЛИЯ 31 Ти самият, виден антифашист с десни убеждения, колко приюти у дома?

fallback