Снимка: БГНЕС
fallback

Постепенно родните птицевъди губят позициите си на пазара, а специалисти предупреждават, че ядем все повече дефрострирано пилешко месо.

Същевременно цената му се е покачила с около 35% за една година. Вносът ще се запази в рамките на 96-98 хил. тона, докато родното производство е около 93-95 хил. тона.
Oще по темата


"Българското пилешко месо е основно прясно охладено. На пазара има и замразени най-различни продукти от птиче месо с различен произход. Като потребители е важно да знаем какъв произход имат и как са произведени. В България месо от трети страни почти не се използва след събитията в Украйна. Едно месо може да се замрази шоково и тогава запазва своите хранителни качества. Честа практика е такова месо да се размразява и замразява повторно, но към момента не се изписва на опаковките на продуктите", обясни  в студиото на "България сутрин" председателят на Съюза на птицевъдите Ивайло Гълъбов.

 Според него не бива да загърбваме възможността да задоволяваме нуждите си изцяло със собствено производство.

Една от водещите причини индустрията да търси замразено месо е по-привлекателната цена. Прясно охладеното месо следва пазарните тенденции в ЕС. В момента 1 кг прясно охладено пилешко струва около 6 лв. на едро, посочи гостът на Bulgaria ON AIR.

Прибягва се до замразяване на месо, което впоследствие се появява на пазарите и нелоялно конкурира всички останали, изтъкна Гълъбов. Той апелира начинът на обработка да се отразява върху опаковката. По думите му има пропуск в законодателството, който лесно може да се коригира.

"Войната в Украйна оказа голямо влияние на пазара на зърно. Преди да се сключи споразумението за зърното, цената се покачи рязко, тъй като Русия и Украйна са най-големите производители в Европа. След споразумението цената плавно започна да спада. Но цената на газа продължава да е все така висока, а изкуствените торове се произвеждат от природен газ", подчерта председателя на Съюза на птицевъдите.

Той увери, че всички производители работят при еднакви стандарти, които са високи, но не така стои въпросът, когато говорим за замразеното месо - там критериите са занижени.

За финал гостът алармира, че има всички условия да се притесняваме от птичи грип у нас. Но на този етап няма опасност рафтовете с яйца да останат празни. Не се очаква и недостиг на пилешко месо. Може да се очаква задържане и дори спадане на цените през следващата година.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

77

Ядем все повече

преди 1 година

*** на ненормални цени.Кога институциите БАБХ и РЗИ ще поработя за народа а не за ЕСЕС които целенасочено ни избиват с храни,болести,бежанци и цени.ЗА ТОВА ЛИ ХАРЕСВАТЕ СВОБОДНИЯ *** БАРДАК?НЕ ВИЖДАТЕ ЛИ,ЧЕ ВСИЧКИ ИНСТИТУЦИИ СЕ ПРАВЯТ НА ЛУДИ ВЪПРЕКИ,ЧЕ ХВАЩАТ В ИЗДЪНКА НАЙ-ГОЛЕМИТЕ ВЕРИГИ С НАЙ-ГОЛЕМИТЕ ***.ТОВА Е НЕОФАШИСТКА ЕВРОПА СТОЙТЕ СИ *** В ЕС НИЕ ЩЕ ГИ НАСТИГНЕМ ХАХА.АБСОЛЮТНО УНИЖЕНИЕ Е ДА СМЕ ОЩЕ ПРИ ТЯХ

76

Анонимен

преди 1 година

Един човек си отглежда лисичка и като я хранил с пилешко от магазина се разболяла и развила алергия,ветеринарът посъветвал меню риба,лешници и много рядко пиле но само от домашно производство.

75

Анонимен

преди 1 година

Хора, просто не яжте месо! Поне ще се отнася до пилешко и червено месо. Вредата от него е повече от ползата, без значение дали е "фрострирано", "фрустрирано" или идиотологизирано... Не е трудно! Месото е силно надценено и като вкус, и като необходимост. Всъщност дори изобщо не е необходимо. По света има милиони вегетарианци, аз лично познавам доста хора, които не ядат месо от десетилетия и се чувстват прекрасно. А да не говорим за ползата за джоба, както и за природата

fallback