Снимка: БГНЕС
fallback

След като в София мълния уби трима души, а четвърти получи изгаряния, специалисти отново алармираха, че малко сгради в страната имат мълниезащитни системи.

Oще по темата
Оказва се, че такъв проблем има и във Варна. Експертите предупреждават, че хората в блоковете и къщите в града разчитат предимно на стари гръмоотводи, а в по-малките населени места постройките нямат дори и такава защита.

"Няма точна статистика, но според мен около 70% от сградите не само във Варна, но и в цяла България нямат гръмоотводни системи. 25-30% имат, това са новите сгради. Всички стари сгради нямат такива или са с остарели и амортизирани системи", коментира пред БНТ инж. Иво Иванов, управител на фирма за изграждане на мълниезащитни системи.

По думите му, системите са два вида - конвенционална и активна. По-съвременната такава и по-ефективна система е активната и нейната инсталация струва между 2000-3000 лв., като издържа над 35 години.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

Анонимен

преди 1 година

И ПРИ ТАКОВА ПОЛОЖЕНИЕ ПЛАШАТ С АДМИНИСТРАТИВНИ АКТОВЕ ЕТАЖНАТА СОБСТВЕНОСТ И НАЛАГАТ БЕЗУМНИ УСЛОВИЯ ЗА ПАСПОРТИЗАЦИЯ НА СГРАДИТЕ ПО 800 ЛВ НА АПАРТАМЕНТ ЗА НЯКАКВА ХАРТИЙКА ДЕТО И КИНЕФ НЕ СТАВА!!! 600 ЛВ ВЪЖЕ МЕДНО ЗА ЗАЗЕМЛЕНИЕ ПРЕДИ 5 ГОДИНИ - А СЕГА ?!!!

17

Анонимен

преди 1 година

Един мълниеотвод действа в радиус на 7 метра. Това, че сградата има защита, не означава, че всички наоколо са защитени, особено паркове и метални детски площадки.

16

Васко

преди 1 година

Всяка зграда е като "клетка на Фарадей".

fallback