Банята в Ягода дълги години тънеше в разруха. Снимка: БГНЕС, архив

След повече от 20 години затворен и тънещ в разруха, беше официално открит изцяло реставрирания бански комплекс в мъглижкото село Ягода.

Обновяването на банята, която е паметник на културата от местно значение, започна през есента на 2019 година, когато Министерството на регионалното развитие и благоустройството отпусна за ремонт на банята 210 хил. лева, а през 2021 година общината в Мъглиж пое дългосрочен дълг от Фонд „ФЛАГ“ в размер на 1,9 милиона лева за възстановяване и основен ремонт на съществуваща сграда на комплекса със сградата на банята.

„Банята е проектирана преди близо 100 години- през 1928 година от талантливия и колоритен архитект Христо Димов“, разказа кметът на подбалканската община д-р Душо Гавазов, цитиран от БТА.

На мястото на минералната баня някога е имало римски терми с големи размери, намерени са статуи и старинни предмети. В средата на 19-и век местният жител Стоенчо Груелоу организира изграждането на баня за хигиенни нужди на местното население.

Водата в района извира с температура от 54 градуса по Целзий, но голямото съдържание на флуор и арсен я прави негодна за пиене. Това обаче е причината по лечебни качества тя да е сред най-лековитите в цяла Европа.

Водата е подходяща за лечение на болести на опорно-двигателния апарат, за лечение на неврологични заболявания и за кожни заболявания.

Новата придобивка беше осветена от старозагорския митрополит Киприан. Откриването завърши с впечатляващо светлинно шоу.

Очаква се банският комплекс да посрещне първите си посетители на 1 октомври.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase