Снимка: БГНЕС
fallback

Инфлацията в еврозоната стабилизира за втори пореден месец на рекордно ниво от 7,4% спрямо същия месец година по-рано, а в целия Европейски съюз нарасна до 8,1%, тъй като войната в Украйна и западните санкции спрямо Русия продължават да водят до ръст на енергийните цени.

Oще по темата

На месечна база индексът на производствени цени (CPI) в еврозоната се повиши през април с 0,6%, а в ЕС - с 0,8 на сто, предава БНР.

Потребителската инфлация на годишна база в еврозоната нарасна през април за втори пореден месец със 7,4%, показват окончателните данни на Евростат. Въпреки че това представлява слаба низходяща ревизия спрямо предварителните данни за повишение на потребителските цени със 7,5%, това е най-високата инфлация от началото на съществуването на еврозоната. За втори пореден месец инфлацията е с повече от три пъти по-висока, отколкото целевото ниво на ЕЦБ от 2 на сто.

В същото време инфлацията в целия Европейски съюз се ускори през април до 8,1% от 7,8% през март.

Основен принос за рекордно високата инфлацията в еврозоната оказват енергийните цени, като през април те сочиха с 37,5% спрямо година по-рано, но след повишение с цели 44,3% през март.

В същото време цените на неенергийните индустриални стоки се повишиха с 1,1% на месечна и с 3,8% на годишна база, докато цените на храните, алкохола и тютюна се повишиха с 1,9% на месечна база и с 6,3% спрямо април 2021 г., а цените на услугите се повишиха с 1% на месечна и с 3,3% на година база.

Основната инфлация (без цените на храни и енергия) в еврозоната нарасна през април с 1% спрямо март и с 3,5% на годишна база (след годишен растеж с 3% през март).

Най-висока инфлация на годишна база през март беше отчетна в Естония (повишение с цели 19,1%), следвана от Литва (с 16,6%) и Чехия (с 13,2%), докато най-ниската инфлация беше отчетена в Малта и Франция (от 5,4% и за двете държави), следвани от Финландия (5,8%).

Според данните на Евростат хармонизираната потребителска инфлация в България през април нарасна с 2,1% спрямо предходния месец и се ускори на годишна база до 12,1% от 10,5% през март, потвърждавайки данните на НСИ от по-рано тази седмица.

По този начин хармонизираната инфлацията в нашата страна е петата най-висока в рамките на ЕС, след като други четири държави членки на съюза отчетоха по-силен ръст на цените през април 2022 г. от този в България (Естония, Литва, Чехия и Латвия).

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

28

Анонимен

преди 1 година

Не ми идва на ума как така другите европейски държави удържат инфлацията и населението им не се оплаква от срамнониски доходи? Защо в България всяко повишаване на дохода води веднага до повишаване на цените на храните? Странна пазарна зависимост, при положение, че потреблението не нараства, така да се каже търсенето не превишава предлагането?

27

рибока

преди 1 година

Още санкции трябват,сакнции до дупка.Само така ще оздравее Путин,след като е болен по сведения на най-доброто разузнаване,черпило сведения от трудовете научни на нубийски психиатър живял 500 г преди Христа и ще е в състояние да сключи мир след като няма и чипове от перални и съдомиялни за ремонт на танковете му.

26

Анонимен

преди 1 година

Ако 8% е рекордно ниво какво да кажем ние в България където олиото от 1,60 лв е поскъпнало 3 пъти това са 300%, хляба от 1 лв.на 2.50 лв.това са 250%, другите стоки от 40 до 100%. Елате да видите какъв ад е в България при крадливите комунисти които управляват.

fallback