Снимка: БГНЕС, архив
fallback

"Напоителни системи" е в критично финансово състояние, с много ниска степен на ликвидност и финансова устойчивост. Размерът на задълженията е два пъти по-голям в сравнение с размера на вземанията.

Това констатира одит, извършен от Сметната палата на дружеството за периода от 01.01.2018 г. до 31.12.2019 г..

"Напоителни системи" ЕАД е търговско дружество със 100 процента държавно участие в капитала, като правата на собственост на държавата се упражняват от министъра на земеделието, храните и горите. Дружеството стопанисва 21 значими язовира, които са публична държавна собственост.

Една от причините за състоянието му е липса на финансиране от Министерството на земеделието храните и горите на извършени разходи през предходни периоди за изпълнението на възложени дейности.

Вземанията на дружеството за 2018 г. са в общ размер на близо 18,9 млн. лв., а за 2019 г. - близо 20,8 млн. лв., формирани от свързани лица в лицето на Министерството на земеделието храните и горите, продажби, предоставени аванси, съдебни спорове и други текущи вземания.

Задълженията на "Напоителни системи" за 2018 г. са в размер на около 38,4 млн. лв., а за 2019 г. - 37,8 млн. лв., формирани от: доставчици, свързани лица под общия контрол на Министерството на земеделието храните и горите, банков дългосрочен кредит и овърдрафт, такси за водоползване към Басейнови дирекции и др.

Към края на 2019 г. за 29 на сто от недвижимите имоти (897 земи и сгради) и за 60 на сто от язовирите (88 бр.), дружеството не притежава документи за собственост, въпреки предприетите мерки от ръководството му.

Сметната палата констатира проблеми в тази област още през 2010 г., когато отказа да завери финансовия отчет на тогавашното Министерство на земеделието и храните заради незаведени в баланса му хидросъоръжения, сред които 11 язовира.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Анонимен

преди 2 години

продадоха каквото има за продаване, машини за чистене на дерета на гъция, тръби от отводници на туркестанците и тъй. черни бесилки за всички работили в тези т.нар. държавни предприятия. и кокалите им да се белеят 100 години за назидание. бива бива ама...

9

Възмутен

преди 2 години

Че то напоителни системи май се състои само от директори на водопади и разни калинки заплатаджии!Едно време имаше малки язовири..канали...всичко!Иванкостовците почнаха да ликвидират комунистическите стопанства и сега даже и помен няма от съоръженията!Какво напояват тия?Загубена държава!Хората от пустините правят градини а тука от градината направиха пустиня!

8

Анонимен

преди 2 години

Където мине гербераст трева не никне.

fallback