Две седмици остават до началото на новата учебна година, а 1500 позиции за учители и персонал остават свободни. Най-голям недостиг има в големите области, като най-много оферти за учители има в София - около 200.
 
"Това са очаквани цифри и то само по някои предмети - математика, информационни технологии, природни науки и по специални предмети в професионалните училища. Защото специалисти с такъв профил могат да си намерят работа в областните градове много по-лесно. В момента търсим пенсионери, студенти, на учителите им се дават допълнително часове, което не им харесва много", каза председателят на Сдружението на директорите в средното образование Асен Александров в ефира на Bulgaria ON AIR.
 
Той сподели, че е на мнение, че нагласата за еднакво заплащане на учителите трябва да се премахне.
 
"Пазарът увеличава заплатите на тези специалности докато се наситят. По тези предмети, които споменах, преподавателите са над 45 години. Те са специализирали. В много държави гимназиалните учители получават по-високи заплати, отколкото учителите в начален етап", допълни Александров.
 
"Близо 50 учители липсват в област Русе, но смятаме, че в скоро време те ще бъдат осигурени, за да бъде пълноценно обучението на децата. Най-големият недостиг е в Община Русе. Министерството на образованието трябва да вземе всички необходими мерки, за да бъдат запълнени тези бройки", коментира областният управител на Русе Борислав Българинов.
 
Той даде гаранция, че липсата на учителите по никакъв начин няма да попречи на учебния процес.
 
"Имаме отлична комуникация с Министерството, така че работим усилено и проблемите, които имаме, ги отстраняваме своевременно. Основният проблем е липсата на учители по български език и литература, информационни технологии, химия и физика. Резултатът от онлайн обучението не е добър, това се видя в крайните резултати", добави той.
 
Българинов сподели, че той подкрепя присъственото обучение. 
 

Вижте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase