Снимка: Pixabey
fallback

При продажба на вещи за лично ползване и такива, които не са купени с цел след това да бъдат препродадени, гражданите не дължат данък и няма нужда да декларират получените суми. В случаите, в които става дума за регулярни продажби на стоки, които очевидно не са придобити за лично ползване, а с цел търговия и печалба, гражданите дължат данък, който определят и декларират в годишната данъчна декларация за съответната година, съобщават от НАП.

Oще по темата

От 16 март 2021 г. приходната агенция пуска електронната услуга за предварително попълнени данъчни декларации за облагане доходите на физическите лица в Портала за е-услуги. В нея гражданите ще могат да видят и данните, получени в НАП от продажби в интернет с наложен платеж през 2020 г. Те ще имат ангажимента да преценят дали посочените суми от онлайн търговия са от продажби на лични вещи или от продажба на стоки, закупени или произведени с цел препродажба и осъществяване на търговска дейност.

В случай че са от продажба на стоки с цел търговия и печалба, физическите лица ще трябва да ги посочат в Приложение №2 от годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2020 г., в срок до 30 юни 2021 г.

От НАП уточняват, че в случаите, в които физическото лице получава доходи от друга стопанска дейност в качеството си на земеделски стопанин, свободна професия или занаятчийска дейност чрез продажби в интернет с наложен платеж, получените суми се декларират в Приложение № 3. При продажба на произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети, която не е свързана с извършвана от физическото лице стопанска дейност, доходите се декларират в Приложение № 5. В тези случаи, срокът за деклариране на доходите и за внасяне на дължимия данък е до 5 май 2021 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

Анонимен

преди 3 години

До 24То че е ясно ясно е, обаче когато се вкарва нов закон трябва изрично да се поясни къде се прави разграничението за да се избегне свободното тълкуване от институциите. Т.е. ти смяташ че 30 вещи на месец изисква проверка, но някой от НАП може да реши че и 5 да са достатъчни ако стойността им е висока. Без ясно описани граници може лесно да се тараши народа с цел кърпене на дупки от кражби в бюджета. Идеята по принцип е добра, но съм скептичен към реализацията и на практика.

16

Анонимен

преди 3 години

Думите свършват. Каквото и да кажа, няма да е цензурно. Аз не съм някакъв прекупвач. Обикновен гражданин съм, но това което прочетох просто ме вбесява. Света и държавата ни стават отвратителни. Прекупвачите са отвратителни, но и държавата не пада по-долу. Социализма бе десет пъти по-добър.

15

Анонимен

преди 3 години

Стига се правийте на умни. На всеки е ясно,че като си продал 2 3 вещи...никой няма да те търси. Ама като продаваш по 30 вещи на месец...ще те превикат. Какво толкова го бистрите.

fallback