fallback
 
Ректори в България получават заплати три пъти по-високи от тази на премиера. Ректорът на Югозападния университет декларира месечно възнаграждение от над 16 хил. лв. Контролирано ли е харченето на публични пари и пари от студентски такси във висшето образование?
 
"Това, което става в България е, че никой не контролира и не може да контролира как се харчат парите за образование. В момента, в който министърът се опита да контролира, се обличат тогите и излизат на протест, че българското образование не се финансира. Законово автономията на висшите училища е неприкосновена", коментира бившият министър на образованието проф. Сергей Игнатов в студиото на Bulgaria ON AIR.
 
Той обясни, че заплатата на ректорите в държавни университети е колкото възнаграждението на ректора на частни университети като Американския колеж в Благоевград.
 
"В англосаксонския свят ректорът получава  до десет средни заплати за страната. Става дума за университети като Кеймбридж и Оксфорд", посочи още проф. Игнатов.
 
Игнатов заяви, че се готви промяна, според която ректорите ще получават съответните надбавки, които ще се определят от рейтинга на висшето учебно заведение.
 
"Правени са много опити, но това изисква законова промяна. Министър Красимир Вълчев е успял да се договори с ректорите да изпълнят конкретни точки, за да получат възнаграждение", каза още бившият министър.
 
Проф. Игнатов е на мнение, че заплатите на преподаватели и асистенти са много ниски.
 
"Харчат се публични средства. Трябва системата да се реформира. В закона е казано, че ректорът трябва да има определен брой стаж - това е абсолютно неправилно", добави той.
 
Той посочи още, че е привърженик на система, в която тези, които финансират висшите учебни заведения, избират ректора.
 
Според него както учениците, така и студентите имат нужда от социализация, а дистанционното обучение спира този процес.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

106

Анонимен

преди 3 години

Този професор е египтолог; струва ми се, че беше и боксьор. Дълги години беше доцент и щом стана министър на МОН, първата му работа беше да разтури ВАК, защото тази научна структура не пускаше току така кандидатите за научни степени и звания. 8 месеци след възцааяването си стана професор. За 2 години НС на ВУЗ-овете при липсата на ВАК "произведоха" около 700 професори и 1700 доценти.

105

@к.99

преди 3 години

До АнонименПроверете къде са завършили Л.Местан, бившият шеф на РЗС, бившият министър на МВР М.Маринов, Терзийски, Хаджиев и др. ЮЗУ е "ковачница" на висше образование Право на политици и милиционери. Те са го започнали и завършили, когато са били вече на високи постове.

104

Анонимен

преди 3 години

Ректорите на този университет се избират през последните 17 години само от една катедра - Математика. сетне тя се раздели на две, но кадрите са от едно и също място. Обърнете внимание: първо проф.Мирчев изкара два мандата, сега проф.Юруков. От това започнете: защо математиците буквално са присвоили този най-отговорен пост на ЮЗУ и вече толкова години не го пускат и как останалите професори и доценти немеят пред тях. Първо шеф на катедрата беше Гюдженов, Мирчев беше доцент, Юруков - асистент.

fallback