Снимка: БГНЕС
fallback

На 9 места в Кюстендил и в още 20 села на общината ще се изкупуват череши, определи кметът на града Петър Паунов със заповед.

Пункт ще могат да открият фирми, дружества, търговци или граждани, които ще заплащат по 15,20 лв. на квадратен метър площ за един месец, предаде БНР.

Очаква се в Кюстендил и селата да бъдат открити над сто пункта за изкупуване на плода. Местата, определени за изкупуването на черешите, са съобразени с изискванията за организация на движението и здравните мерки срещу коронавируса.

Най-активни в изкупуването на кюстендилските череши досега и в предишните години са италиански фирми. Вече се берат ранните сортове, към които интересът не е голям.

Доскорошният шеф на института по земеделие в Кюстендил професор Димитър Домозетов, който сега е от най-изявените земеделски производители в района, заяви: "Италианецът дава един лев, за наникъде, то не си струва. Тия череши, който той ги иска за дребно, те са леки череши и много малко хора берат, чакат да узреят".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

8

икономист

преди 4 години

До Анонимен 6Този сектор е перфектният пример за това, че пазарната икономика никак не работи. Понеже продукцията е с ниска добавена стойност, държавата трябва да субсидира производителите, за да оцелеят, което изобщо не е пазарно, но пък трябва да се направи, защото всички ние потребяваме земеделската продукция. Това е още едно доказателство, че производството многократно надвишава потреблението. Ако не са държавните субсидии и помощи, тази продукция ще се изкупува буквално за без пари.

7

Waffen SS

преди 4 години

""Най-активни са италиански фирми, но не плащали много""Ами те не са дошли да плащат,а да получават,почти без пари.Това се нарича неолиберална,демократична псевдо-пазарна икономика.Целта е богатите да станат още по-богати,а бедните да станат още по-бедни и да водят мизерно и жалко съществуване.България е превърната на дребен аграрен придатък,чийто находища на полезни изкопаеми са дадени на престъпни концесии водещи до ограбване на страната и замърсяване на природата и бум на канцерогенните забо

6

Анонимен

преди 4 години

Земеделците и фермерите са прецакани навсякъде по света.Големите вериги просто не искат да дават пари.В Англия литър мляко на едро е 28 пенса,а в магазина е 1 паунд.Същевременно бутилка мин.вода 1 литър на дребно е 1.50.Водата по-скъпо от млякото!?

fallback