Снимка: БГНЕС
fallback

Според регистъра, който се води от Агенцията за безопасност на храните, около 680-700 обекта са регистрирани като хлебопроизводители. Според нас са почти 2 пъти повече.

Това каза пред БНР председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева на днешния професионален празник на хлебарите - Спасовден. Тя оцени като "изключително важен" новия Закон за храните, приет на второ четене от парламента в сряда.

"Ако той влезе в сила с цялата тежест на членовете на законодателството, които са предвидени в него, Законът за храните може да бъде част от законодателството за борба със сивия сектор и би могъл да го ликвидира", подчерта Кукушева.

Според нея нормативните промени ще ликвидират сивия сектор в хлебопроизводството. "Хлябът е най-бързо оборотната храна в света. Проследимостта на производство, дистрибуция и реализация е изключително трудна. Видно е, че в България няма политическа воля, а може би няма и административен капацитет да се случи такъв тип проследяване, но чрез глава "Транспорт и транспортни средства на храни" ние сме изключително облагодетелствани от Закона за храните, защото за нас е заложено специалното изискване да се създаде регистър на дистрибуторите.

Всички превозни средства, превозващи, хляб, брашно, хлебни и сладкарски изделия ще имат отделна регистрация, уникален идентификационен номер, който ще бъде сложен на транспортното средство. Ако хванем дистрибуцията, много лесно бихме стигнали до първоизточника – производителя, както и до търговеца, който трябва да я реализира. Досега никой пътен контролиращ орган не можеше да спре превозно средство и да направи щателната проверка.

Законът вече прилага цялата тежест на европейските регламенти и санкциите са "в европейски финансови измерения", допълни Кукушева. Предвидена е санкция затваряне на производствени и търговски обекти.

Помислено е и за сивия сектор. Отговорността е на местната власт. Кметове и общински наместници са длъжни да следят цялата икономическа дейност, която се извършва на тяхна територия:

"Всички обекти за производство, търговия и дистрибуция с храни трябва да имат съответните удостоверения по Закона за устройство на територията".

Oще по темата

Около 30% от обектите в София нямат нужните документи по ЗУТ –  Акт – 16, изтъкна Кукушева.

Всеки производствен обект трябва да има на трудов договор поне един служител със специализирано образование в областта на хранително-вкусовата промишленост. В момента масово в обектите за производство или търговия няма технолози, допълни тя.

С новия закон ще се сложи край на препакетирането на храни, допълни още Мариана Кукушева. "Ще има пълна проследимост на храната и знак за съдържанието на ГМО. Ще има и 2 определения за "Продукт от България" – ако са изцяло от българска суровина и "Добит в България", ако е произведен от смесени суровини, независимо откъде. Предвиден е гратисен период, за да могат бизнес операторите да отговорят на изискванията на законодателството.

"Аз се надявам, че септември месец ние ще можем да се поздравим с действаща нормативна уредба и с възможностите за повече прозрачност, по-информиран избор и борба със сивия сектор", обобщи  председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите.

Политиките по храните ще се контролират от Национален съвет.  В него ще влязат национално признаците браншови организации, които отговарят на ред изисквания и имат административен капацитет.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

чудя се само

преди 3 години

ако си малка работилничка за шоколадови или сладкарски, или тестени, или други изделия какво образование ще ти е нужно? Технолог без грам стаж и опит или сам със собствените си средства, пари и умения ще се бориш за клиенти... нима великите готвачи да са само с дипломи от кулинарни у-ща или добрия хлебар да е технолог по хлебни, за винари и мандраджии да питам ли?!? Добрия майстор се определя от клиента, не от тЪпиот бюрократ

9

Анонимен

преди 3 години

Да,целта е да се ликвидират малките и да останат хлебозаводите като едно време.Социализма се завръща с пълна сила!И докато тогава поне хляба беше евтин,то сега за да отговорят на условията,малките ще трябва да се бръкнат за нови разрешителни за бусовете с които доставят хляб.Това ще вдигне цената на хляба и закуските.За да се угоди на едни чиновници ще пострадат най-бедните!

8

Анонимен

преди 3 години

ето това е "свободната" пазарна икономика в която пазара регулира всичко. За пореден път олигархобизнеса решава останалия народ да не може да им е конкуренция. Не знам някой да е получил хранително разтройство от хляб, а и бабите ни печаха най-вкусния хляб на света, ТОВА МАФИЯТА НА ГЕРБООЛИГАРХИЯТА ГО ОТНЕ НА БЪЛГАРСКИЯ НАРОД.

fallback