Снимка: БГНЕС
fallback

Учители скочиха срещу натиск за избора им на учебници и насочването на вниманието им към конкретно издателство за помагалата, с които ще работят. Това се случва след писмо, което председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева е изпратила до педагозите и областните координатори, които членуват в него.

"В духа на доброто социално партньорство ви моля да подкрепите издателството при избора на учебниците за 1, 2, 5 и 6 клас и учебните помагала за 3 и 4 група на детските градини", пише в писмото тя. От него става ясно, че причината за лобирането е "доброто социално партньорство" с конкретното издателство, което от 10 години подкрепяло издаването на вестника на синдиката, посочва "Монитор".

Oще по темата

От образователното министерство заявиха, че не одобряват и не считат за правилен подхода, при който учителите са насочвани към избора на конкретни учебници. Те обясниха, че във връзка с разпространеното писмо ще разговарят със социалните партньори по време на Отрасловия съвет. Ще бъде проведена и среща със собствениците на издателства. От ведомството припомниха, че още с встъпването си в длъжност образователният министър Красимир Вълчев е наредил на началниците на РУО и директорите на училища да не допускат оказването на натиск върху педагозите при избора и оценяването на учебните помагала. Изборът на всеки учебник трябвало да бъде съгласуван и с обществения съвет на училището, в който участват и родители.

Получаването на материали и дарения, предоставяни от издателствата или техни представители, които са вносители на проекти, както и включването на директори и учители в екскурзии, семинари и събития, организирани от същите издателства, също е недопустимо, допълват от ведомството.

Председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета на България и директор на 119-о СОУ Диян Стаматов обясни, че педагозите по-скоро приемат писмото с насмешка.

"Никой не му обръща внимание, но се създава колебание за начина, по който се избират учебници. Не трябва да има вмешателство нито от организации, нито от издателства", заяви той. Стаматов подчерта, че е важна ролята на директорите, които трябва да спрат разпространението на подобни писма. Учителите обаче остават тези, които трябва да избират учебниците и помагалата, с които ще работят техните възпитаници.

"Педагозите трябва да се водят от интересите на учениците си, а не от тези на организацията, в която членуват", каза още директорът на 119-то. Той даде за пример, че половината от децата 5-и и 6-и клас в повереното му училище работят по помагалата на едно издателство, други по второ, а учебникът по литература бил на трето.
Сподели

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

Анонимен

преди 4 години

Живея в Германия, на гърба на учебник пише по години кое дете го е ползвало, моето е 15 поред т.е 15 г. същият учебник, всеки ден принтирани допълнително помощни материали. Учибниците са безплатни, не събират пари в училище. Купувам само тетрадки и папки. Всяка дете получава 204 ? детски надбавки.

17

До Чебурашка

преди 4 години

Чебурашка,Чебурашка,можеш ли да ми посочиш поне една сфера в нашия днешен живот, при който не е оградена с непробиваем обръч от "наши хора" всяка възможност да се борави с бюджетни пари?Дори нещо повече. Нещата са скалъпени така, че всяка възможност за печеливша лична инициатива да може да бъде реализирана чак след като минеш през иглени уши, за да си осигуриш изискуемите разрешения, които разбира се ти дават пак "наши хора" - все деца, други роднини или протежета на онези, които вилняха 45 г.

16

Анонимен

преди 4 години

Винаги става въпрос за пари, бил казал един мъдър евреин.

fallback