Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Около 170 малки водноелектрически централи са построени от 2000 година насам, като за 140 поне от тях сме доказали, че са незаконни, обясни Пенчо Пандъков, експерт хидробиолог, член на сдружение "Балканка".

"Другите не казвам, че са законни. Има единични добри примери, те могат да се видят на нашия сайт. Има платформа за мониторинг на ВЕЦ-овете, но в голямата си част става въпрос за липса на контрол и при установени нарушения всевъзможни опити на институциите да ги маскират и да ги узаконят", заяви той в интервю пред БНР.

По думите му клуб "Балканка" не е против добива на енергия от водните обекти, но иска процесът да се провежда по регламент и да се спазват законите.

Ние работим от 7-8 години по темата с ВЕЦ-овете и сме установили нарушения и нередности навсякъде, където сме ровили и сме проследили какво се случва. По-голямата част са изградени незаконно, подчерта той. За целта са пуснали сигнали, но по думите му "всичко се замита" от прокуратурата и няма никакъв резултат.

Oще по темата

Много от разрешителните за водоползване от водноелектрическите централи са издадени неправомерно от компетентните органи - басейновите дирекции, твърди още Пандъков. "Те са в нарушение на плановете за управление на речните басейни, на Закона за водите, също на някои планове за защитените територии", изтъкна експертът.

Той даде пример с водноелектрическата централа под язовир "Бебреш", която е изградена през 2014 година. По думите му преди това Ботевград не е имал проблеми с водоснабдяването, откакто е изграден ВЕЦ-ът, градът има проблеми с осигуряването на питейни води.

Справка в Агенцията за устойчива енергетика показва, че е изкупувана енергия от ВЕЦ "Бебреш" и е реализирана печалба.

Изминалата година е била средна по влажност година и засушаването не би трябвало да е причина язовир като "Бебреш" да бъде с толкова ниско ниво, смята Пандъков.

Според него големият проблем там е кражбата на вода.

"За съжаление не можем да го докажем, защото язовирът не е в списъка с язовири с национално значение и не се публикуват данните за неговите обеми в сайта на министерството. Но не е възможно язовир "Бебреш" - един от язовирите, които се пълнят най-бързо, защото не е чак с такъв голям обем, да не може да се напълни цяла година при средна по влажност година. И в същото време потреблението на вода да не е чак толкова голямо - поне отчетеното. Със сигурност тук става въпрос за огромна кражба на вода",  смята експертът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

32

Бай хоу

преди 4 години

На Златев все му е малко. Ахмак за къде са ти милиардите? На оня свят може ли да ги отнесеш? Съсипа р. Бебреш. Лятото така пресъхва че няма въобще вода.

31

Сигнал за яз.Тича

преди 4 години

Моля, институциите да проверят защо ВЕЦа на яз. Тича продължава да работи. Медиите , елате да видите колко е спаднала водата в язовира. Шумен, Търговище и Преслав пием вода от там.Вече се писа за Тича и нищо. Като източат водата, после няма полза от арести.

30

Waffen SS

преди 4 години

До ?!Отговор на въпроса Ви,С болка трябва да призная,че малкото нормално,което е имало,бързо изчезва

fallback