Снимка: Булфото, архив
fallback

Ботевград е напът да последва съдбата на Перник и да мине на воден режим.

За проблема алармира кметът на Ботевград Иван Гавалюгов.

В язовир "Бебреш", от който се захранва градът, има вода за питейно-битово водоснабдяване само за около 6 седмици.

Oще по темата

"Наличните водни количества от полезния обем на язовира са за около 6 седмици при сегашното съотношение на притока и отока на води от язовира. Всички се надяваме на благоприятни климатични условия, т.е. на снегове и дъждове в този период, но не може да разчитаме на това. Положението може да го наречем като потенциално кризисно, надявам се не като съдбата на Перник, но не можем да си позволим да подценяваме обстановката", коментира кметът  пред БНР.

По думите му ако свършат водните ресурси на язовир "Бебреш", градът разполага и с други водоизточници, но те не могат да задоволят напълно питейно-битовите нужди на населението.

Според Гавалюгов стигне ли се до такава ситуация, последствията "няма да са по-различни от тези в Перник".  
Според кмета две са основните причини, за да се стигне до това положение на водите на язовира.

Едната е амортизираната ВиК инфраструктура на "Напоителни системи" и тази, която е общинска собственост, стопанисвана от държавното ВиК-София.

Втората причина е работата на малката водноелектрическа централа "Бебреш", построена и пусната в експлоатация през 2014 г.

"Официално е констатирано с доклад, че този ВЕЦ работи дори извън обхвата на своето разрешително. Само през тази година това се е случило за цели 14 дни, за който период са източени около 1.2 млн. кубика вода от язовира нерегламентирано в разрез с издаденото разрешително от "Басейнова дирекция"", заяви Гавалюгов.

По думите на кмета този ВЕЦ е изграден, без да има възможност "Напоителни системи" да контролират неговата работа.

"Те не могат принудително да спират водата към ВЕЦ-а. ВЕЦ-ът можел сам да си я спре, защото крановете се намирали на територията на самия ВЕЦ, т.е. те сами се регулират и отделно сами си отчитат водните количества и декларират пред "Напоителни системи". Абсолютен абсурд!", каза още той.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

34

Анонимен

преди 4 години

Следват Шумен, Велики Преслав и Търговище. Нивото на язовир Тича е много ниско, огромни загуби по водопреносната мрежа + наличието на един безобиден ВЕЦ. С цялата си глупост ще оставят държавата и без вода.

33

Д-р. Гигълс

преди 4 години

В началото на тн Демокрация имаше режим на тока , защото водата от язовирите отиваше във ВЕЦ -овете за ток а тока отиваше за износ , а ние горяхме свещи . Хубаво е сега нашето Гуру да обясни какво става , само да не се оправдава с глобалното затопляне че почва да ми образува бръчки

32

Анонимен

преди 4 години

Малее какви глупости се говорят ... значи ВЕЦ-а сам си пуска и спира водата, направо свръх технология с искуствен интелект. В същото време господата мижитурки руководни кадри нямат контрол над това. Що за тъпотия, поредното *** с цел да си измият ръцете и да се оправдаят колко са некадърни от ГЕРБ и другите политически касти

fallback