Снимка: архив, Булфото
fallback

Минимум 100 точки на теста трябва да е изкарал всеки кандидат за чиновник, за да влезе в държавната администрация. Това става ясно от наредбата за конкурсите и подбора при мобилност на държавните служители.

Още през 2015 година бяха въведени два етапа на подбор за бъдещите чиновници – централизиран тест, който е задължителен за всички, и отделно препитване и интервю в съответното ведомство за успешно преминалите. Преди две години въвеждането на двете цедки за желаещите да работят в администрацията беше отложено за октомври 2019-а. През това време бяха пускани няколко обществени поръчки – как да изглеждат самите тестове, какви точно компетенции да проверяват, самото им изработване.

Сега с наредбата се създава самият ред за провеждането на тестовете и вторият етап на подбор за пост в администрацията. Самите тестове ще се провеждат от Института за публична администрация (ИПА), ще са в три модула, а времето за решаване ще е точно два часа.

Нивото на трудност на задачите в модулите пък е съобразено с групата длъжности, за които се кандидатства – за експерти или за висши служители. Първо се проверява общата им компетентност, после какви познания имат в административната уредба, а накрая и компютърните им познания.

Сега от наредбата става ясно, че кандидатите с дислексия ще имат 20% повече време, за да се справят с решаването на задачите. Те обаче трябва да докажат с медицински документ, че имат подобно състояние. Квесторите пък задължително трябва да са минали тест за лоялност – т.нар. тест за интегритет. Преди всяко препитване те ще трябва да попълват декларация за липса на конфликт на интереси с някои от кандидатите. Освен служители на ИПА те могат да бъдат и външни лица, с които институтът е сключил договор. В залите, където ще се провеждат централизираните тестове, може да има и камери е записано в наредбата. Всички, които са минали успешно теста, отиват на второ препитване в съответното ведомство.

Там в зависимост от длъжността, за която се кандидатства, може отново да държат тест, писмена разработка или предлагане на концепция, като последните две работи ще се проверяват от изпитна комисия, а оценките ще са по 5-степенна скала. Следващата стъпка е интервю, но до него стигат само онези кандидати, които на писмената си работа имат поне резултат 4.

Близо 12 000 са свободните щатни бройки в администрацията, като близо 5000 от тях са останали незаети повече от 6 месеца, показват данните в доклада за състоянието на администрацията за 2018-а. Реално чиновниците са малко над 130 000, като по-голямата част от тях са в централната администрация – министерства, агенции и др. Общинските и областните чиновници са малко над 35 000.

Най-високата заплата в администрацията е 4320 лева и тя е за директор на дирекция. Mинимaлнo възнaгpaждeниe oт 460 лeвa мoже дa пoлyчaвaт cпeциaлиcтитe, глaвнитe cпeциaлиcти, cтapшитe cпeциaлиcти, тexничecĸитe cътpyдници, изпълнитeлитe, млaдшитe eĸcпepти и финaнcoвитe ĸoнтpoльopи. Oт oбoбщeнитe дaнни cтaвa яcнo, чe 7278 cлyжитeли в дъpжaвнaтa aдминиcтpaция пoлyчaвaт оcнoвнa мeceчнa зaплaтa дo 550 лeвa.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

29

продължение

преди 4 години

... досега с нищо не се е проявило, защото е скромно. На изпитите в университета се е притеснявало, затова не е сред отличниците."И точно това момче или момиче печели конкурса. Е, мрънкало на устния изпит, а на писмения написало една страница, но това е, защото се е притеснило от скромност.Отличникът е като попарен, на победителчето в конкурса са дали темата, по която той от години работи. На него му възлагат служебна задача - да досъбере и анализира материала, а онова да направи изводите!

28

27 - продължетние

преди 4 години

"Какво като има публикации по тази тема? Какво като е работил няколко години по проекта, свързан с темата, по която е обявен конкурсът? Какво като е отличник? Всеки ще каже, този конкурс е обявен за него! Не, това не бива да се допуска! Трябва да агитираме колкото е възможно повече млади хора да участват в този конкурс!"И разни млади наивници, неориентирани в интригите на този институт, подават документи. Сред тях е някое момче или момиче "от професорски сой, ама много скромно, досега с нищо...

27

До Анонимен 16

преди 4 години

Да, и еталон за това е БАН.Но там има и вариант.За доста конкурси предварително се знае победителят.В някои случаи обаче, когато има млад човек, който е със силни изяви (публикации, работа по проекти и т.н.) по темата,по която е обявен конкурсът, но този млад човек е без протекции или в конкурса участва някой с по-силен гръб, тогава услужливи БАН-ски лелки месеци преди конкурса започват шумно да се възмущават по адрес на изявения млад човек "Ама как ще участва в конкурса? За него ли е обявен?"

fallback