Снимка: архив, Булфото

Въпреки призивите да не се политизира и да не се спекулира излишно, темата с чумата по дребните преживни животни в ямболските села провокира отново искане на оставки и напрегнат двучасов председателски съвет.

Опозицията остро критикува действията на държавата, които били незаконни. Ресорният и вътрешният министър отново потвърдиха, че всички мерки по справяне с кризата били бързи, своевременни и адекватни.

"Съгласно европейското право, ясно е казано в член 5 – когато имаме такова заболяване, трябва да се умъртвят животните в засегнатите райони. Българската агенция по безопасност на храните е действала съгласно този член", поясни зам.-директорът на Центъра за оценка на риска д-р Илия Костов.

Още по темата

Той поясни в студиото на "България сутрин", че научното становище, издадено от Центъра за оценка на риска, е независимо.

"Ние работим стриктно спрямо европейските норми. Работим по методология, спусната от европейския орган за безопасност на храните", допълни д-р Костов.

"Потърпевшите имат много критични бележки. Хората не са запознати, не са информирани. От години се знае, че в Турция има огнища на чумата. Къде е държавата? Защо не се взеха мерки? Всяко животно е ценно. Действа се доста прибързано", подчерта бившият министър на земеделието и храните проф. Иван Станков.

Според него преди да се предприеме евтаназия на животните, трябва да се направи комисия. В нея трябва да се изкажат редица висши държавници като министър-председателя, президента, министри, посочи още той пред Bulgaria ON AIR.

Проф. Станков е представител на протестиращите фермери. Сред изискванията на демонстрантите са 3 оставки – на зам.-министъра д-р Цветан Димитров, който е автор на Наредба 3, директора на дирекция "Животновъдство" д-р Златка Възелова и Георги Праматаров. Протестите ще продължат, докато не постигнат целта си, категоричен бе Станков.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase