Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Остават броени дни до подновяването на разкопките на скалния град Перперикон. Една от амбициозните задачи тази година ще е свързването на т. нар. "южен град" с акропола.

Според археолога проф. Николай Овчаров вече за 19-та година ще се работи върху необятния скален град Перперикон.

Oще по темата

"Успяхме напълно да разкрием акропола и вече започваме да работим върху разкриването на южния квартал на древния град. В минали разкопки открихме уникални неща - 35-метрова църква - най-голямата в Родопите. Леко напредваме на север към двореца-светилище", каза в студиото на "България сутрин" археологът.

По думите му тази година започва усилена работа и върху друг обект - града Мисионис.

"Мисионис е в началото на разкриването си. Държавата ни отпусна 100 хил. лв., за да започнем сериозни разкопки. Той е открит още през 1962 г. Аз го наричам "северния Перперикон", защото също крие много тайни. Намира се на 7 км от Търговище", уточни Овчаров пред Bulgaria ON AIR.

Той смята, че това лято работата по двата обекта ще е успешна и ще бъдат открити още десетки артефакти.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

6

Проф. С. Панайотов

преди 5 години

Селище/град/светилище/дворец или крепост на име Перперикон никога не са съществували! Има Перперек. Това е тракийското и българско име. Перперикон е литературно отклонение от историческата истина. Това се потвърждава от името на съседното съвременно село Перперек намиращо се на 2-3 км, което е наследник на градът-светилище Перперек. Реката в подножието също се нарича Перперешка река. Местните са съхранили истинското име. Гърците, когато чуят за "перперикон" сладко потриват ръце.

5

1

преди 5 години

браво

4

Анонимен

преди 5 години

Тоя Овчаров мн нагъл, бе. Направи пътеки с тараби за да се пазят камъните от краката на туристите, като за това изкърти и бетонира същите тия древни камъни и плочи. Вместо да му счупят ръцете професор го направиха.

fallback