Снимка: архив, Булфото
fallback

Неработещите фарове и сигналните светлини на автомобила са най-честите нарушения, установени от пътните полицаи миналата година по време на акция "Зима". На практика това са били над половината от нарушенията. Това съобщи началникът на Пътна полиция комисар Бойко Рановски.

Над 3 хил. е бил общият брой установени неизправности. От тях неизправните светлини са на колите са били 1571. Често около 252 пъти са спираните на пътя превозни средства с разкъсани гуми.

Зачестяват случаите на неизправни велосипедисти,като само за месец през миналата зима са установени 99, а 1162 са хванатите други неизправности, пише "Монитор".

От началото на годината има 5690 тежки пътни произшествия с 534 загинали и 7161 ранени, става ясно от статистиката на Пътна полиция. В сравнение със същия период на миналата година регистрираните произшествия са с 564 по-малко загиналите са с 54 души по-малко, а ранените са със 732-ма по-малко.

За деветте месеца на 2017 г. има съставени 765 670 фишове, електронни фишове и актове за установени нарушения, което е със 136 900 повече в сравнение със същия период на миналата година, посочи Рановски.

От 1 ноември традиционно започва акция "Зима" с цел подготовка за движение във влошени метеорологични условия и повишаване на безопасността на пътя.

Oще по темата

В първите десет дни на ноември в рамките на кампанията ще се извършват засилени проверки, особено на велосипедисти и превозни средства с животинска тяга. От "Пътна полиция" си поставят за цел 6 ноември да е ден без загинали велосипедисти на пътя.

От 11 до 20 ноември кампанията ще е насочена към пешеходци и водачи и толерантността на пътя. От 21 до 30 ноември ще се извършват проверки на моторните превозни средства и готовността им за движение в зимни условия. Рановски припомни, че от началото на тази година има промени в законодателството, които задължават водачите от 15 ноември до 1 март да се движат с гуми с минимум 4 мм дълбочина на протектора.

 От 1 до 11 ноември СБА ще отвори безплатно сервизите си, за да могат водачите да се консултират за подготовката за зимата. Българският Червен кръст, ще организира открити уроци по пътна безопасност за най-малките ученици от първи до четвърти клас за безопасно пресичане на пътя и оказване на първа помощ.

 В рамките на акция "Зима" ще бъдат раздадени 300 хиляди листовки с шест съвета към водачите за зимния сезон. Шофьорите трябва да се уверят, че превозното им средство е в техническата изправност, от 15 ноември до 1 март да се движат със зимни гуми с дълбочина на протектора минимум 4 мм, фаровете да са в изправност, превозното средство да е оборудвано с пожарогасител, обезопасителен триъгълник, светлоотразителна жилетка и заредена аптечка за пътна помощ.

В листовките има и съвет към велосипедистите - да се движат винаги с изправни фарове, спирачки, звънец и светлоотразители. Бъдете видими през зимата и в тъмното, носете светли дрехи и се оглеждайте често, особено ако сте с шапка или качулка, препоръчват още от СБА и "Пътна полиция".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

21

малко физика

преди 6 години

Осветеността от фаровете в ясен слънчев ден е 700 пъти по малка от осветеността от Слънцето.Затова като ги включим не ги виждаме ,че светят.Единствената изгода е за вносителите на лампи,акумулатори,безсмисленият разход на гориво.Загубите откакто е приет законът са колкото от фалитът на КТБ.Само,че нашите депутати едва ли ще загърбят интересите си заради интересите на обществото.

20

Анонимен

преди 6 години

Няма държава по света, в която правилата да се спазват, а контролният орган на тази държава да не работи, както в България не работи КАТ. Основният принцип при контрола е, че всеки шофьор трябва да е убеден, че ако извърши нарушение то неизбежо ще бъде санкциониран за това нарушение, като размера на санкцията е несъществен. Ключовата дума е неизбежно. Така е по света, а само в България се говори за все по-огромни санкции, за манталитет, култура, възпитание, чип, ... и нарушенията се увеличават.

19

Анонимен

преди 6 години

Ами като цяло лято караме на фарове в светлата част на деня сега когато наистина ни трябват не работят. На някои фарове фасонките вече са се скапали на други крушките а на някои даже инсталациите са се стопили от жегите през лятото. Това ви го казвам като електро монтьор по автомобили. Трябва да се спре с тази идио.тия в жегите да се включват фарове. Фаровете са направени за да светят в тъмното. Не случайно новите автомобили ги произвеждат с лед светлини за да не е натоварена инсталацията!

fallback