fallback

Русе върна лентата на времето 30 години назад и си спомни първата екодемонстрация за чист въздух. Зад събитията от 1987 год., поставили началото на новото гражданско общество в България, стоят шест смели жени.

Те публично заявяват протеста си срещу хлорните обгазявания на града и стават емблема на екологичното движение у нас. Точно затова те отново са на шествие за чист въздух, пише Bulgaria ON AIR. Този път заради новите проблеми на Русе.

Чашата на търпението преляла на 23 септември 1987-ма, когато се връчвали пионерските връзки на децата, а те запушили с тях устата си. В деня на протеста, организаран тайно по телефоните, на площада било пълно с полиция. Това обаче не спряло хората.

Вследствие на демонстрациите румънският завод е затворен. Но 30 години по-късно историята сякаш се повтаря.

Русе отново осъмва с неприятни миризми. Отново няма апаратура, която да даде точни данни какво има във въздуха. Хората, преживели като малки хлорния кошмар, не искат децата им да го повтарят.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

Русенски Хлорид RsCl

преди 6 години

Сутрин около 10 часа я усещам същата миризма на хлор като едно време. Макар и не толкова силна като тогава. Гледам завода в Румъния е в руини. Незнам от къде идва. Мене лично най-ме тровят три фактора в града: дизеловите коли, пушачите пред всеки магазин и офис и въглищтната миризма зимата.

12

Dies Irae

преди 6 години

До чоекаПроблема не е Монтюпе само! А Лубрика? Като минаваш по международното посока Дунав мост, направо припадаш. Без значение дали си пеша или с кола. Даже филтрите не спират тази смрад! Но там проверка няма, явно имат нещо общо с ГЕРБ. А зимата като започнат да се топлят на мазут и въглища братята? Той градът ни е целия в трапове и окопи вие искате въздуха да замервали. Те спукана тръба не могат да оправят искате с големи фирми да излязат на глава. Градът ни е като държавата - пълна разруха

11

Анонимен

преди 6 години

За съжаление трябва да призная, че в родния ми град почти нищо не е останало от аристократичния и буржоазен дух, освен архитектурата по центъра. Покрай обгазяванията от 80-те и 90-те, половината население се изнесе в други български градове, след това по икономически причини маса народ отиде в София и в чужбина. "Новите русенци" на тяхно място са амуджи от Разград, Силистра и близките села, които усилено превръщат града в гето.

fallback