Снимка: bTV

Общ преглед

Стари родопски къщи постепенно се превръщат в руини, а с тях изчезва уникалната архитектура на домовете в Смолян и селата около него. Някои от тях са паметници на културата.

Къщите са строени през 19 век, а две века по-късно наследниците им просто са се отказали от тях. Основната причина е, че имат по няколко наследника и собствеността е спорна. От общи обаче къщите са се оказали ничии.

Така например е с Коста-Радевата къща в Долно Райково. Постройката е опасна, защото се намира на една от натоварените улици в Смолян.

Общината не предприема нищо, защото къщата има собственици. Няма и как бъде съборена като опасна, защото е паметник на културата.

Преди време общината ремонтирала къщата, но наследниците я осъдили заради това.

"Според мен след като е реституирано това нещо, всеки би следвало да си спазва закона за собствеността и да се грижи за собствеността, или най-малкото което е да се инициира някаква законодателна промяна да се придобие собственост било то от държавата или общината на такъв вид сгради и то на разумни цени", коментира пред bTV зам.-кметът Марияна Цекова.

Нерадостна е и съдбата на Пангаловата къща – бивш музей, посещаван от много туристи.

В близост до нея има група от къщи, обявени за архитектурен резерват. Там се намира и Музеят на Ласло Наги.

Личи си кои са къщите с по един наследник – възстановени са. Там, където собствеността е спорна, цари разруха.

"Родопската архитектура си отива$, казва с болка актьорът и общественик Никола Пашов и допълва: "Някакъв закон местен, ако така се отнасят наследниците на дадена къща – 1, 2, 3 години да търпиш, но това са над 20 години, въобще никой не се явява от тях".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


Още новини

Коментари Напиши коментар