Снимка: pixabay.com
fallback

Българите, които са били арестувани и глобени за диво къмпингуване в Гърция, не са търсили помощ в консулството или от външно министерство.

Преди дни арест и глоба от 150 евро на човек отнесоха поредните трима българи за опъване на палатки в неразрешена за къмпингуване зона на Халкидики. Нарушението извършено на най-силно охраняваните плажни ивици на Халкидики.

Сънародниците ни са санкционирани и за оставени отпадъци на плажа по Закона за замърсяване на околната среда. В този случай глобата е над 300 евро.

От външно министерство обясняват пред "Монитор", че няма обобщени данни колко общо българи са били хванати и глобени за незаконно или диво къмпингуване в съседна Гърция. Причината за това е, че всяка община на място решава каква да е санкцията и тя не е длъжна да уведоми родното консулство.

Същевременно няма и българи, които да са звънели и да са се оплакали във ведомството, че са глобени. В повечето случи те не стоят дълго в ареста, а веднага биват пускани, след като им се издаде акт за нарушение и той бъде платен.

На 3 август бяха задържани 12 нелегални на къмпинг в зоната Ситония, Халкидики, като двама от тях бяха нашенци.

Дивото къмпингуване е нелегално в Гърция по силата на закон 392, регулиращ някои положения в туризма и приет още през 1976 година. Първоначалната забрана е за разполагането на палатки и каравани в района на плажове, паркове, археологически обекти, гори, и обществени комунални зони. През 1993 забраната е залегнала и в нов закон с номер 2160, където вече е абсолютна за цялата територия.

Категорично забранено обаче бивакуването на самия пясък. И пак с едно изключение. Забранено е да разпънете палатка на плажа, но не и да спите там в спален чувал и дори без него.

В цяла Гърция е забранено и паленето на открит огън.

Според туристическите форуми все още има места на юг от Пелопонез, където дивото къмпингуване се толерира, но на Север става все по ожесточено. И все пак има вратички за заобикаляне на забраните.

Можете да минете по-евтино, отколкото в къмпинг, ако си разпънете палатката в близост до бар или търговски обект на техен терен и ползвате например храна или кафе при тях. И в този случай по гръцките закони обаче собствениците на недвижим терен могат да приютят максимум 1 палатка или една каравана.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

25

Boto

преди 6 години

Ако днес редакторите не са решили отново да ми трият мненията, защото ги критикувам да напиша ....Ходил съм 2 пъти на палатка в живота си все на къмпинг. Това не е за мен. Не отричам начина на почивка на всекиго затова и не коментирам дали е добре или зле дивото къмпингуване, каравани хотели и т.н.Това, което ми прави впечатление, че явно е Гърция законите се спазват. Някой си върши работата и проверява. Ако не ти харесва закона се бориш с него не го нарушаваш...

24

Анонимен

преди 6 години

Интересно! Когато българите са в Англия , Германия , Щатите си налягат парцалите , спазват правилата и не се правят на отворени ! Но когато посещават Сърбия , Гърция , Македония и др. от региона , там се държат с необосновано високомерие , нахалство и простотията им избива яко!

23

къмпингар

преди 6 години

На снимката е показана тента, а не палатка. Разликата е в това, че тентата може да се опъва на плажа и не се смята за къмпингуване

fallback