Архив: Булфото
fallback

Бракониерски банди плъзнаха по Дунав и ловят риба с електричество, като нанасят тежки щети на рибните ресурси в реката. Живарниците ни са празни, като тази година да няма риба, никога не е било, оплакват се дългогодишни въдичари от Русе. Т.н. токаджии извършват геноцид над рибата и докато наглеците не бъдат тикнати в затвора, нещата няма да се оправят, оплакаха се добросъвестните риболовци пред "Монитор".

Нарушителите са и българи, и румънци. С настъпването на маловодието на Дунав за тях настава истинска жътва. Снабдяването с уреди за риболов с ток не е проблем, защото те се предлагат свободно в интернет на цена около 200-400 лева, макар че са забранени от закона.

"Тези хора влизат с бързи лодки в реката, слагат две въдици за заблуда уж, че ловят с тях, а всъщност пускат накрайниците на уреда във водата и включват тока при определен волтаж.

Рибата се парализира за няколко минути и изплува на повърхността, а бракониерите прибират по-едрата. Сомът е най-уязвим, защото е без люспи, но и много люспести нямат шанс, а най-малките екземпляри умират. Ако се случи риба да се съвземе от шока и да успее да избяга, тя е уплашена и със седмици не се храни, затова няма как да бъде уловена с въдица”, обяснява русенският риболовец Георги Георгиев, който бе дългогодишен директор на Агенцията за проучване и поддържане на река Дунав.

Според него е много трудно тези бракониери да бъдат заловени, тъй като при приближаването на катер на Гранична полиция или лодка на инспектори от ИАРА пускали във водата накрайниците и после ни лук яли, ни лук мирисали.

Георгиев казва, че този унищожителен риболов се прилага масово от няколко години по целия българо-румънски участък на Дунав - от Силистра до устието на река Тимок, а ситуацията в момента е повече от тревожна.

Наглеците спрели да избиват рибата с бомби, защото така вдигали много шум, и започнали да се снабдяват с електрически устройства. Токаджии са забелязани край Батин, Белене, Вардим, Сандрово, Бръшлен и на още много места нагоре по течението.

Началникът на отдел "Рибарство и контрол – Централен Дунав” към ИАРА Михаил Михайлов коментира, че в съда бракониерството с ток не може да се докаже, ако инспекторите не са намерили в лодката цялото устройство – агрегата и накрайниците. Това на практика е почти невъзможно, тъй като нарушителите се освобождават от кабелите веднага щом забележат на хоризонта проверяващи.

Въпреки набезите, за този сезон няма нито един изправен на съд бракониер, ловил в Дунав риба с електричество. Законът в България наказва това деяние с глоба до 6000 лева.

Според добросъвестните риболовци трябва да се забрани и траленето с големи мрежи от 200-300 метра, тъй като този улов унищожава маломерни екземпляри и забранени риби като есетровите. Те се задушават в мрежата и дори и да се пуснат във водата обратно, не оцеляват. Риболовът с големи мрежи в момента се практикува единствено в българо-румънския и в сръбския участък на Дунав, а нагоре по течението е абсолютно забранен.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

8

Митко

преди 6 години

Забравихте да споменете, че след манипулация с ток рибата става безплодна, ако случайно оцелее. От 5 години ходя редовно по река Дунав, е като тази година никога не е било. Нищо, разбрите ли, нищо.За един месец - 5-6 каракуди. Моя любим спининг остана на сухо, нито распер, нито щука, за бяла риба изобщо не мога и да помечтая. Риба за хапване лових по река Искър - уклей, това ми беше риболова.Като не могат да докажат риболов с уреди на ток, тогава да криминализират притежанието на такъв уред !

7

Анонимен

преди 6 години

Какъв *** трябва да си,за да не осъзнаваш,че с електрически ток,убиваш всичко живо и рибата ще намалее и изчезне?А и не само рибата.Да не говорим за траленето,с което остъргват дъното и нищо не оцелява по дъното.Някога правеха така и по Черномирието за рапани.

6

Анонимен

преди 6 години

Да при комунизма се крадеше а сега не. Просто това което на времето беше кражба сега не е. На времето имаше крадци а сега предприемчиви хора.

fallback