Снимка: НОИ
fallback

Националният осигурителен институт (НОИ) информира, че започва изпращането на персонални уведомителни писма до всички, които през 2018 г. ще навършат изискуемата от закона възраст за пенсиониране и на които не е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст при условията на ранно пенсиониране, съобщиха от НОИ.

Предварителното уведомяване се извършва на основание промяна в Кодекса за социално осигуряване, която изисква НОИ да информира хората, не по-късно от 6 месеца преди да навършат възрастта за пенсиониране, за условията, при които могат да се пенсионират през следващата календарна година.

През 2018 г. жените придобиват право за пенсиониране при навършена възраст 61 години и 2 месеца, както и при наличие на 35 години и 6 месеца осигурителен стаж. За мъжете условията са да имат навършени 64 години и 1 месец, както и придобит 38 години и 6 месеца осигурителен стаж.

Целта на уведомяването е да бъде осигурено достатъчно време на хората, които навършват посочената възраст през 2018 г., да се погрижат за набавяне и оформяне на всички необходими документи във връзка с излизането им в пенсия. Очаква се тази предварителна информация да осигури време и спокойствие при подготовката на документите за пенсионирането и да облекчи пенсионното производство, посочват от НОИ, предаде БТА.

В писмото присъства и основна информация за документите, които се представят заедно със заявлението за отпускане на пенсия. НОИ напомня, че само навършването на изискуемата възраст не е достатъчно условие за придобиване право на пенсия. Необходимо е да са изпълнени и двете изисквания - за навършена възраст и за придобит изискуем осигурителен стаж.

Всяка пенсия се отпуска от датата на придобиване на правото, ако заявлението с необходимите документи е подадено в 2-месечен срок от тази дата, а ако това е направено след изтичане на 2-месечния срок - от датата на подаване на заявлението.

Националният осигурителен институт препоръчва на осигурените да се снабдят с персонален идентификационен код (ПИК), издаден от НОИ. Такъв код те могат да получат във всяко териториално поделение на институцията.

Кодът е лесен и удобен начин за ползване на редица електронни и административни услуги през интернет страницата на НОИ. Персоналният код позволява на потребителите да проследят осигурителната си история в Регистъра на осигурените лица, както и да изчислят прогнозния размер на бъдещата си пенсия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Райка Николова

преди 6 години

ДНе сме виновни ние,че повечето от нас работиха без осигуровки,защото нямаше къде другаде.А сега нас ни наказват,а на ония,т.нарл работодатели няма да им направят нищо.И нямат право с един ден да отлагат пенсионирането на хора започнали работа преди 30г,защото тогава са започнали с условието,че при тези отчисления от пенсията ще се пенсионират на 55г жените и на60г мъжете-това е въпрос на договор,който трябва да се спазва.

9

Смешна работа

преди 6 години

35 год. ще им бачкам като роб, що за простотия. Накрая на 50 са развалина хората. Трябва да работим не повече от 4 дни в седмицата и 4 часа дневно. Тогава сме много по-работосспособни и креативни. Човек трябва да има време за себе си, децата и семейството. Особено жените. Човек трябва да има време за спорт, театър, музика, самоусъвършенстване, учене на чужди езици. Пълноценен и щастлив живот. Все повече безработицата ще нараства, и много хора няма да се пенсионират. Тогава какво правим?!

8

Анонимен

преди 6 години

Добре де и какво става с хората, които цял живот са работили и накрая се оказва, че шефовете им са били в сивия сектор. *** докажи, че имаш нужния стаж. А в зората на демокрацията това си беше масово. Работиш си в някоя измислена фирмичка и нито осигуровки имаш, нито стаж ти се води и сега дърво.

fallback