Снимка: архив, Ройтерс
fallback

Водата от повечето местни чешми във Варненска област бъка от нитрати. Това показват изследванията, направени от Регионалната здравна инспекция в периода 1 – 30 април т.г.

Нормата от нитрати е превишена 2 - 3 пъти в Горчивата чешма в с. Ветрино, в Чакъровата чешма в с. Ягнило, в чешмата на пътя за с. Синдел, в чешма "Горен Близнак", в Мирковата чешма в с. Градинарово, в Хаджийска чешма в с. Чайка и в Лековитата чешма във Вълчи дол. Чайлък чешма пък в с. Славейково мирише и е с наднормено съдържание на амоний, предаде Информационна агенция "Черно море".

Микробиологичните показатели на някои от местните чешми също показват отклонения по показателя коли титър. Това са Горчивата чешма в с. Ветрино, Горната чешма в с. Млада Гвардия, Чакъровата чешма в с. Ягнило, чешмата на пътя за с. Синдел, чешмите "Горен близнак", "Побити камъни1" и Борова чешма в Провадия. Отклонения са констатирани и във водата от чешма "Под игото" на ул. "Под игото" във Варна.

Взимането на проби от централното водоснабдяване е показало нередности по показател колиформи в с. Белоградец и с. Горица. В с. Солник и с Момчилово е констатирано наднормено съдържание на остатъчен хлор и неприятен мирис, в с. Доброглед – на наднормено съдържание на калций.

Във връзка с резултатите от пробите РЗИ – Варна е направила 4 предписания до ръководителите на експлоатационно-техническите райони при "ВиК-Варна" за предприемане на мерки.

Автор: Ставри Таргов

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

6

Анонимен

преди 6 години

Дори и РЗИ ли не знае, че местните чешми не са елемент на централното водоснабдяване. много сме добре. Да се научат, че те се стопанисват от местните власти - общините.

5

?

преди 6 години

Дано не са льчеви.

4

Анонимен

преди 6 години

От години земеделците ни тровят с разни химии. Каква гаранция имаме, че минералната вода не е същата. Няма контрол на нищо. А и минерална не е добре да се пие постоянно.

fallback