Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Ниските температури и заледяването на улиците превърна придвижването в истинско предизвикателство. Стотици хора напълниха болниците със счупени и наранени крайници.

"630 пациенти са преминали през "Пирогов", а около 120 са приети с различни счупвания на крайниците, таза и големите стави - това са сериозните случаи. Най-често тези хора са в активна възраст от 30 до 55 години. Има и възрастни пациенти, които са паднали вкъщи", обясни пред Bulgaria ON AIR проф. д-р Асен Балтов - началник на Първа травматологична клиника.

Той добави, че най-често случаите се дължат на нелепо падане навън, което следва от недобре почистените улици.

Шефът на Първа травматологична клиника подчерта, че ако има болка, която продължава 10 минути след падането и се наблюдава оток, трябва да се потърси лекарска помощ. Д-р Асен Балтов насърчава хората да не слагат топли превръзки и компреси, както и нарязан лук на нараненото място.

"Напротив - слага се студено, лед и до най-близката болница за лечение", категоричен е специалистът.

Ниските температури от последните дни се отразяват сериозно на човешкото здраве, предупреди в "България сутрин" д-р Десислава Кателиева от Националната кардиологична болница.

Инфарктите са сред най-честите случаи на заболявания вследствие на студа.

"Идват пациенти, както със сериозни здравословни съдови заболявания, както и пациенти, които практически никога досега не са имали проблеми с кръвно налягане или с някакви съдови заболявания. Идват и млади хора, които имат леко завишени стойности на кръвното налягане, което се обяснява с особености на вегетативната ни нервна система", обясни тя.

Хората, които вече имат прекарани съдови заболявания, са особено чувствителни на студа. Има ръст и на мозъчно-съдовите инциденти като след излагане дълго време на минусови температури, в това число и след ринене на сняг.

Освен на физическото здраве, необичайно ниските температури, оказва се, влияят и на психическото състояние на пациентите. През последните дни има ръст на оплаквания при хора, които са с тревожни или депресивни състояния, посочи още Каталиева.

Специалистите предупреждават, че както прекалено лекото обличане е опасно за здравето, така и натрупването с много дрехи, което може да усложни оросяването на тъканите.

"Не бива да се допускат двете крайности - претопляне и преохлаждане", добави д-р Каталиева.

 При преохлаждане тя препоръчва вместо алкохол, билков чай или някаква друга топла напитка.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

9

Млада надежда

преди 7 години

Браво на Златко Желев! Ше стани журналист, има потенциал.Завършило момчето с отличен в СУ и вече списва цели статии, брей

8

уросяване???

преди 7 години

Как ги наемате на работа? И редактор нямате ли?

7

анонимна

преди 7 години

уросяването?? Освен това се пише "Какви рискове крие студЪТ". Ние ли трябва да ви учим? :Р

fallback