Снимка: Facebook
fallback

Тодор, когото 5 дни спасители търсиха в Стара планина, планирал внимателно пътуването си в планината. Използвал четиридневна сателитна прогноза, според която времето ще е слънчево. Преходът обаче се удължил непредвидено, тъй като маркировката по билото изчезва. Тодор загубил един ден в лутане и решава да пренощува под билото.

На следващата нощ внезапно бил застигнат от виелица. Така 39-годишният мъж прекарва над 48 часа в палатка при смразяващи температури.

"Горе да е било минус 20. И с вятъра, да кажем, горе става минус 35. Значи, снегът, вятърът – всичко си влизаше вътре", разказва той пред bTV.

Oще по темата

Тодор бил в спален чувал. В палатката навявало сняг. През дупка в спалния чувал пушил, хранил се. "Мислех си само: ще оживея, имам за какво да живея. Имам жена, имам деца, имам приятели, имам близки хора... Нали, силен съм, ще оживея$, спомня си Тодор. Именно затова бил убеден, че не умира. Не се предавал.

Помогнали му запасите от бренди и храна. Изпитал страх в момента, в който му свършила газта, с която си топил снега.

"Това беше най-критичният момент, защото като няма вода - няма храна, като няма храна – няма енергия, спираш да бъдеш батерия да топлиш. Като спреш да топлиш, почваш да изстиваш", обяснява мъжът.

Тодор е излизал от палатката, но първоначално решил да не се отдалечава – 20 минути навън са равносилни на смърт. Застигнала го и втора буря.

В палатката четял. Фентъзи – "Замъкът на лорд Валънтайн". "Единственият ми кошмар беше, че нямах изход. В смисъл, че надолу не мога да намеря път, нагоре пътят го знам, но не мога да стигна. Имам право само на един ход. И този ход трябва да е правилен".

След като останал без газ, тръгнал надолу, защо бил убеден, че на сегашното място го очаква сигурна смърт, докато иначе шансовете му са 50:50. Случайно открива следи, които го отвеждат до хижа "Васил Левски".

За Тодор отшелническият туризъм в планината е начин да зареди мисловните батерии и да избяга от всекидневието.

Сега е категоричен, че е бил "на възможно най-откритото място", но го търсели в съвсем различна част от планината. По думите му никой не мислел насериозно, че ще го намерят жив.

Спасители го упрекват защо не се е качил на билото, за да се обади, при положение, че е имал батерия. "Аз правих един опит. Той е неуспешен. То е 75 градуса наклон, нали... Другото, което е – дето съм стоял свит в палатката – аз на практика нямах и сили да го направя", категоричен е мъжът.

"Искам да се извиня на всички, които са ме търсили, но аз нямам никаква вина за цялата ситуация може би, от гледна точка на това, че просто така се получиха нещата!", категоричен е Тодор.

Издирването му ще струва минимум 25 000 лв. От чий джоб ще дойдат? "Не знам какво да кажа (…) Ако трябва да ме вкарат в затвора. Нямам такива пари. Просто… аз даже не знаех, че ме издирват!".

Тодор получава важен урок – никога да не предприема самотни преходи в район без предварително проучена маркировка. За съжаление, попадналите в неговото положение най-често нямат неговия късмет. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

143

Някакъв

преди 7 години

Когато се спасява бедстващ човек всяка цена в пари е оправдана, когато се инициира безсмислена спасителна акция за човек който си прави кефа трябва да има разследване, тъй като версията му е абсурдна, да се глоби за бивакуване в НП с цел да си прави кефа, да се повдигне обвинение за нарушаване на общественият ред със необходимата глоба и изправителен труд, подалите сигнал до 112 да им се повдигне и на тях обвинение за фалшива тревога, дори спасяването да е безплатно, фалшив сигнал=съд.

142

М.Кръстев

преди 7 години

Не разбирам за какво е този шум,за това,че някой е бил пет дни на планина?Колко е минимално разрешеното време в което мога да пребивавам в планината преди да тръгнат да ме "спасяват",знае ли някой?

141

Анонимен

преди 7 години

Бил е някъде на топло и сега разказва приказки

fallback