Снимка: архив, Булфото

Необявени тарифи, имитиращи табели и устройства, които тайно удвояват изминатия километраж. Това са част от начините, с които некоректните таксиметрови шофьори мамят клиентите си и се опитват да припечелят допълнително.

Оказва се, че ако човек се качи на немаркиран автомобил, курсът от столичното летище до хотел в центъра на града може да се оскъпи тройно, съобщава bTV.

Много често мнимите таксиметрови шофьори, като се убедят, че ще возят чужденец, показват цивилна кола, паркирала извън стоянката на такситата и обясняват легитимността си с документ – разписка с печат, на която пише на английски "София, Летище, такси".

Още по темата

По време на пътуването водачът обяснява липсата на задължителния жълт цвят на таксито си с довода, че работи за компания на самото летище.

В края на курса шофьорът дава бележка, която показва и името му - Методи Митев, цената на курса -30 лв и печат.

Върху подобни коли обаче трудно се упражнява контрол. Въпреки, че е откровена измама цивилни автомобили се проверяват само с присъствие на полицията, коментира Дамян Войновски, гл. секретар на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" (ДАИ). По думите му гранична полиция и управата на летището носят отговорност за пропускателния режим в района.

Друг вид измама с таксита вижда държавната агенция по метрология и технически надзор, която залови такси с „помпа” преди дни във Варна. Маршрутът е от летището до квартал ”Бриз”. По принцип разстоянието е 12,5 км, но таксито-измамник отчита 20 км.

При разглобяване на автомобилното табло се вижда и „помпата”, която при натискане на дистанционно внася допълнителни импулси и променя показанията на апарата. „Така е програмирано, че с едно натискане да качи с 12%, с две натискания 25%, с три натискания 50%, а с четири натискания 100%", обясни Валентин Стойчев, ръководител на Държавна агенция по метрология и технически надзор за Североизточен район. 
Снабдяването с подобни устройства е лесно. В същото време са трудни за откриване при проверка. По думите на Стойчев всеки средно грамотен електротехник може да го изработи-няколко елемента, две интегрални схеми и устройството е факт.

Макар тази намерена помпа да е първата във Варна за настоящото лято това далеч не е единичен случай. 
Таксиметровите шофьори умеят добре да усещат когато един клиент е по-бдителен и не прилагат манипулацията върху него. „Те си избират клиенти, примерно чужденци, или хора, които са от друго населено място и не познават маршрутите в града, или граждани, които са в по-весело, еуфорично състояние и тогава преценяват", обясняват от техническия надзор.

Основна пречка за ефективните проверки на таксиметровите автомобили се оказва комуникацията между шофьорите. Стефан Цанков, председател на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, заяви, че те се предупреждават помежду си и повече от две-три коли не могат да бъдат хванати на една акция. Той апелира потребителите да подават сигнали. Дамян Войновски добави, че е трудно да се хване измамата с „помпа” заради малките суми, които „внася”. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase