Снимка: БТА
fallback

“Край Варна не се депонират отпадъци, внесени от чужди страни”, категорична беше екоминистърът Ивелина Василева.

Oще по темата
Тя направи това изказване след въпрос дали тонове боклук от Италия ще бъдат съхранявани на сметището и после обработени в девненския Циментов завод, съобщи Информационна агенция "Черно море".

Балите могат единствено да се използват за гориво.

Те са специално преработени, за да са калорични. Това ги прави суровина, даваща възможност за получаване на ток и топлоенергия.

Ивелина Василева е категорична, че на 100% се спазва законодателството. Министърът на околната среда и водите каза, че няма как в България (и в частност Варна) да се внасят отпадъци с цел депониране.

Министърът на околната среда и водите Ивелина Василева и кметът на Варна Иван Портних подписаха в общината договор за втора фаза от проекта за развитие на инфраструктурата за отпадъчни води в агломерация Златни пясъци. Финансирането в размер на 37 млн. лв. е по Оперативна програма "Околна среда 2014-2020 г.“

Със средствата ще се извърши разширение и модернизация на пречиствателната станция за отпадъчни води в кк "Златни пясъци". Ще се изгради и част от канализацията на селищното образувание Ален мак.

Проектът включва и изграждането на канализационна мрежа (около 5 км) в местността "Ален мак", където са обхванати едва 20% от територията. На практика тка се прави сериозна стъпка към превенция на свлачищните процеси в този район.

Сега там хората разчитат на септични ями и нерегламентирани зауствания, които създават проблеми и условия за свлачища.

“Отпадъчните води се заустват на 2,3 км навътре в морето. Пречиствателната станция на Златни пясъци е изградена преди 33 г. През 1983 г. е въведена в експлоатация с капацитет за около 20 000 души. След реализацията на втория етап се предвижда тя да обслужва 72 000 жители и туристи през летния период и 18 000 през зимния сезон”, каза министър Василева.

През миналия програмен период в цялата Варненска област са били инвестирани 197 млн. лв. по ОП "Околна среда". По цялото Черноморие са реализирани едни от най-мащабните екологични проекти - над 350 млн. лв. са вложени за пречистване на отпадните води в Черно море.

Автор: Борис Проданов

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

9

Анонимен

преди 7 години

До Анонимен 4ВиЯ може да имате и 10 такива заводи, ама защо не използваме нашите отпадъци, а внасяме "специално обработени"? Някой е платил на някого, затова ги внасяме и замърсяваме нашия въздух! На баба си разправяйте с 5, че не отделяли вредности! Открихте нов физичен закон!

8

Анонимен

преди 7 години

До Анонимен 4 и 5Абе, "умния", ако е толкова печеливш бизнес, защо ни го дават на нас бе, те какво, благодетели ли са ни? А частните фирми, които внасят *** - страхотен ти е аргументът, няма що, - тези фирми на Луната ли са или в нашата държава. Нали държавата определя правилата! Или не знае, какво правят частните фирми? Тогава, за какво е държава? Тая министърка нищо не знае, така ли, ама се оказва, че знае! А може би считаш, че нямаме държава, а!

7

Анонимен

преди 7 години

До Анонимен 4Точно защото е бизнес, не ни интересува вашия глад за отпадъци. Ако "алтернативното" гориво беше толкова ценно, щяха да си го използват там, а не да научаваме от чуждите медии, че щели да го изпращат у нас!

fallback