Снимка: Кадър bTV
fallback

На 24 февруари Таньо Танев отива до банката, за да изтегли пари. Дебитната му карта дава отрицателна наличност. На гишето разбира, че сметките му са блокирани от частен съдия-изпълнител по искане на местното ВиК.

Според документа Таньо Танев е просрочил плащането на 228 лева и 50 стотинки за вода. Осъден е по бързата процедура и размерът на дълга му бързо набъбва до 1000 лева.

"Отивам във ВиК, казвам им: Тук има някаква грешка, те казват "Ами, кажете си името” - казвам – "Ами, Вашата партида няма проблеми”. Никакви проблеми... Обаче в името на народа Таньо е осъден, е, моето ЕГН е осъдено от съдията!”, възмущава се мъжът пред bTV.

Оказва се, че в блока на потърпевшия, но в съседен вход, живеел мъж с името Теньо Танев. Човекът починал преди 5 години, но партидата във ВиК остава с неговото име и по нея се трупат задължения. ВиК дава длъжника на съд. С името на починалия Теньо, но с единния граждански номер на Таньо!

"Стана действително досадна грешка и още по-досадното е това, че съдебните книжа не са връчени по надлежния ред, поради това разминаване на имената и тази грешка и гражданинът не е успял да упражни правото си да възрази пред съда за да може да бъде спряно производството...”, коментира зам.-управителят на водното дружество Енчо Енев.

Въпреки обещанията, 5 дни след като грешката става ясна, Таньо Танев продължава да се води длъжник - даже получава известие от НОИ, че пенсията му е запорирана. Оказва се, че от кантората на частния изпълнител са забавили уведомлението.

С двата документа - един от ВиК, че не дължи нищо и с втори - за прекратяване на запора от частния изпълнител, пенсионерът тръгва да доказва невинността си. Но институциите са заети, а има и празници: „Трети март, мислех да ходя на Шипка, няма никакви пари, няма Шипка, 8 март имам две дъщери, съпруга, няма пари...”.

Минават още 20 дни, преди Таньо Танев отново да получи достъп до парите си. Остава обаче горчилката от преживяното.

Във ВиК проверяват кой е виновен за грешката, обещават и че ще бъде наказан.

От кантората на частния изпълнител обясняват, че не извършват проверки дали името на длъжника съответства с единния му граждански номер, защото по презумпция при тях достига вече проверена информация.

Проверена или не обаче, от кантората на частния съдебен изпълнител признават че информацията им е грешна. Потърпевшият има намерението да търси обезщетение в съда. Случаят Таньо и Теньо не е единствен.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

Анонимен

преди 8 години

От кантората на частния изпълнител не проверили името и ЕГН-то - абсурд, простотия и беззаконие! Ако беше в САЩ, човекът щеше да ги осъди за причинен стрес, неудобство и пропуснати ползи поне за 6 цифрена сума.

18

Анонимен

преди 8 години

ВиК-то са сгрешили - това е ясно, обаче ЧСИ-то пореден път се доказват с ужасяваща практика на скубане за пари по презумпция. Немам думи...

17

Жо

преди 8 години

НЕ ПИШЕ в кой град е това ВиК.Ако всички клиенти на ВиК са въведени правилно в системата, то компютъра борави с клиентските им номера, а не с имената им. При неплатени задължения компютърът автоматично подава сигнал за съответния клиентски номер.Няма значение дали Таньо и Теньо живеят един до друг или са в двата края на града.Компютърът посочва точния адрес, ако навремето е въведен правилно в системата.Значи грешката започва някъде в далечното минало!. Теньо е плащал сметките на Таньо и обратно

fallback