Снимка: Булфото, архив
fallback

Министерството на регионалното развитие обмисля сериозно идеята на БЧК, заимствана от САЩ, на някои от неохраняемите труднодостъпни плажове да се поставят специални кабини, в които да има обезопасителни съоръжения, обяви на пресконференция министър Десислава Терзиева.

Сега в подобни кабини се намират пожарогасители, които могат да се употребяват при нужда, след като се разбие стъклената преграда. Идеята е обаче в кабините на плажа да има спасителни пояси, буйове и указания за първа помощ за пострадали.

Министър Терзиева съобщи, че общият брой неохраняеми плажове е 83, като списъкът ще бъде публикуван днес. До края на другата седмица областните управители на Добрич, Варна и Бургас трябва да предложат на министъра кои от тези плажове да бъдат обезопасени за периода юли-август. Планът-максимум е това да са 30 плажа, което означава, че там ще има нужда от около 120 спасители, за което ще се разчита на БЧК.

Визията на министерството е да се наблегне на градските плажове и на такива, които са посещаеми и леснодостъпни за линейки. На тях заплатите на спасителите няма да са по-различни от тези на колегите им, които работят на концесионираните или наетите плажове. Очаква се сумата да бъде между 800 и 1000 лева.

Спасителите ще се наемат от областните управители, като се предвижда 10 % от концесионните такси и наеми да отидат в сметката на съответните областни управи и с тези средства те ще поемат грижата за неохраняемите плажове.

Общият бюджет, който държавата е заделила за обезопасяването на неохраняемите плажове в областите Добрич, Варна и Бургас, е около 1 млн. лева, каза министърът.

Тя припомни, че предстои големите плажни ивици да се разделят на по-малки обособени плажове, за да се улесни концесионирането им, и посочи, че това се отнася най-вече до плажовете по Северното Черноморие.

По данни на министерството през тази година се очаква с 2 млн. лева да са повече приходите от концесии и наеми на плажовете. Миналата година сумата е била над 14 млн. лева.

Вече е заведено дело заради несъбрани приходи от концесионни такси от над 300 000 лева за плажа "Ахтопол-север", останалите вземания са събрани.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

Анонимен

преди 9 години

Такива идеи са добри, но просто нямат почва у нас. Кабинките ще бъдат окрадени/запалени/препикани в рамките на първия месец. Същото ще стане както стана с кофите за разделно събиране на отпадъците. По-добре да сложат по един надпис: "Тука се удавиха - Славчо, Пене и Герасим - кат се удавиш си си сам виновен" - това е по-добре съобразено с нивото на социума.

12

До Елемаг

преди 9 години

Идеите се изпаряват поради невъзможност резултатите от тях да оцелеят, заради културните особености на една малцинствена група, а също и поради психологическите особености на простаците. В резултат на реализацията на тези особености, от прилагането на хубавите идеи има само едно единствено последствие - прахосаните нахалост пари за финансирането на идеята.

11

Идеята е добра, но!

преди 9 години

Колко време ще оцелеят тези кабинки и "спасителните съоръжения", оставени в тях? Щото някои *** биха ги разбили, само за да покажат бабаитлък пред други подобни ***.Знаем, че има държави, в които на видно място се окачват намерени връзки с ключове и други предмети, та който ги е изгубил, да си ги вземе, когато пак мине оттам. Преди време видяхме, че на подобна дъска за изгубени вещи бяха окачени и няколко банкноти.Било е време, когато и в България е имало такъв морал. Но днес ...

fallback