Снимка: архив, БулФото
fallback

Поддържането на режим на зимна готовност е струвало около 15 млн. лв. за ноември и декември. Толкова плаща държавата на пътните фирми затова, че техниката е на стартова позиция, а материалите за борба със снега са осигурени.

Това сочат предварителните данни на Пътната агенция за първата половина на зимата, която досега е почти без сняг, съобщава "24 часа".

"Въпреки че през ноември и декември не е имало сняг, на фирмите са изплатени общо 17 млн. лв. От тях близо 90% са отишли за дежурствата, които дават, за да са в бойна готовност, ако падне сняг", каза шефът на агенцията Стефан Чайков.

Още в началото на януари той обяви, че това ще е една от клаузите, които ще бъдат променени в новите договори. Сегашните 4-годишни контракти изтичат в края на зимата и предстои обявяване на търгове. Парите за готовност ще бъдат намалени наполовина, категоричен бе Чайков и увери, че средствата ще отиват пак за поддръжка на шосетата, но не за сняг, а основно за кърпене на дупки. Останалите критерии за избор на фирми все още се обсъждат.

Все пак хубавото време е спестило 8,5 млн. лв. от зимното поддържане. Тези средства ще бъдат вложени в кърпене на дупки напролет.

"Още не можем да кажем за кои шосета ще отидат средствата, защото зимата не е свършила. Ако тя продължи да бъде мека до края на сезона, вероятно ще бъдат спестени още пари. Но ако падне по-сериозен сняг, едва ли", обясни Чайков.

Освен това тези средства в бюджета са в частта "текущ ремонт", което значи пълнене на дупки навсякъде. Всяка фирма ще се погрижи за шосетата, за които отговаря в съответната област. И това най-вероятно ще стане през април, когато температурите позволяват ремонти.

В студените дни и температури под 5 градуса се правят само аварийни ремонти, които целят да се обезопаси даден участък, но не се очаква дълготраен ефект и устойчивост на асфалта.

Чайков уточни, че въпреки меката зима фирмите работят, особено тези, които се грижат за проходимостта на високопланинските проходи. Дори и при липса на сняг заледените шосета също се опесъчават и обработват с материали, за да се обезопасят.

Планираните средства за зимно поддържане този сезон са 60 млн. лв. За сравнение миналата година бяха 55 млн., от които са похарчени 47 млн. Така за цялата зима през 2012-2013 г. са спестени 8 млн. лв.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Анонимен

преди 10 години

Хаххаха е, този абсурд е възможен само в милата родина. Трагедия.

13

Аз

преди 10 години

Изобщо не е странно. Тези хора са на заплати. Не може да наемеш 100 човека от днес за утре, защото заваляло сняг. Всяка зима вали.. обикновено :)

12

bolka

преди 10 години

Смях!За поддържане в готовност 15 млн. лева, а за самото почистване - 8,5 млн. лева!Излиза, че пддържането в готовност или по-точно нищоправенето е близо 2 пъти по-скъпо от реалното снегопочистване.Извод - не се надявайте тогава при обилен снеговалеж да има добро поддържане на пътищата. Ще си искат много, много повече пари! Защото тогава ще има разходи за гориво и извънредни часове работа, химикали и вероятно още дейности.

fallback