Снимка: bulgariatravel.org
fallback

Община Стара Загора инициира и финансира започналите нови проучвания в най-старите открити досега в Европа неолитни жилища, се съобщава на официалния ѝ уебсайт.

На този етап е направено геофизично заснемане, както и графична възстановка. С подкрепата на общината до есента трябва да излезе от печат пълната научна публикация на гл. ас. Петър Калчев за неолитните жилища, която ще бъде на български и английски език. Илюстрациите в нея ще са дело на старозагорския фотограф Цветан Четъшки, за първи път ще бъде изработено и трийзмерно изображение, което ще даде ясна представа за мащаба на откритието.

На пресконференция заместник-кметът Иванка Сотирова, консултантът проф. д-р Васил Николов и ръководителят на проекта гл. ас. Петър Калчев съобщиха археологическата сензация, че откритите през 1968 г. в Стара Загора жилища от ранния неолит всъщност представляват двуетажна постройка с дължина 10 м, широчина 5,60 м и височина минимум 7 м, с включено в нея покривно пространство. Доказателствата са безспорни, категорични са археолозите.

До голяма степен това ще преобърне представата за ранния неолит, начина на живот на хората през тази епоха, като смело може да се говори за архитектура, каза проф. д-р Васил Николов. Свидетели сме на уникална находка, на голяма постройка - „жилищна кооперация" от ранния неолит, с три отделни помещения – две на първия етаж и едно на втория, обитавани по всяка вероятност от три отделни семейства. Всяко от тях е разполагало със собствено огнище, хранителни запаси и други елементи на материалната култура.

От откриването им през 1968 г. досега не е правена подробна научна публикация на неолитните жилища, подчерта зам.-кметът Иванка Сотирова. Първите конкретни стъпки вече се случиха и е факт, че тази находка прави Стара Загора уникална в световен мащаб. От тук нататък ще се разгърне идеята на настоящото общинско ръководство за мощна рекламна стратегия и популяризиране на уникалния за Европа и света културно-исторически обект.

Финансирането и реализацията на проучванията, както и бъдещата научна публикация ще отворят пътя за кандидатстване на неолитните жилища за обект на ЮНЕСКО. Освен това през ноември предстои те да бъдат представени в Европейския парламент в Брюксел.

На 20 юни след среща с посланика на Кралство Норвегия у нас г-жа Тове Скарстейн ръководството на община Стара Загора заяви своята готовност да кандидатства с проект за неолитните жилища по Норвежката програма за сътрудничество. Той ще бъде с образователна насоченост и цели развитието на туризма в региона, като част от него ще бъде и дигитализирането им.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

22

Изи

преди 11 години

"Ограничен и неразвит във видимия свят, прачовекът проглежда за невидимите закономерности между материята и духа. За него е ниска цел да доведе до съвършенство удобствата за краткия си земен, житейски път. А съвременният човек е толкова зает със света, който непосредствено го заобикаля, влага толкова енергия да го цивилизова и развие, че се оказва в невъзможност да се върне и да погледне от отправната точка на пещерния човек. - assiavassileva.blog.bg

21

Ден

преди 11 години

По повод "дивите траки" - не стели чели нищо за Траките ? Най-старата и то МЕСТНА култура, най-старото обработено злато, жито, и най-старата в света /вече с опит за разчитане/ Писменост ! institutet-science/bg/introb.php

20

Жена

преди 11 години

"Откритието е от 1968 ала досега няма подробна публикация за него" - безумие и страх! България винаги се е свивала по нечия поръчка да не проличи колко по-древна култура носи от тия, които чрез пари или сила искат да й заповядват... Хора, това са най-старите Жилища в цяла Европа! Знаете ли какво би било ако това беше в друга страна, какъв обект на туризъм????

fallback