Новината, че отнемат лиценза на Лукойл Нефтохим – Бургас, вся паника сред работниците в нефтокомбината, които вече заговориха и за стачка.

Председателят на Синдиката на българските нефтохимици Минко Минков заяви, че е избран Инициативен комитет, който да организира бъдещите протести.

”Забележете, организирали сме не стачен комитет, а инициативен. Просто искаме да защитим конституционното си право на труд”, обясни Минков.

Според него между 25 и 30 хил. души са засегнати от затварянето на предприятието. В това число са 7-те хиляди, работещи в “Лукойл Нефтохим”, няколко хиляди, наети в съпътстващите фирми, както и техните семейства.
Косвено затварянето на рафинерията ще засегне между 800 000 и 1 млн. българи, изчислиха синдикатите.

Те заявиха още, че никой от работниците в нефтозавода няма да последва препоръката на премиера Бойко Борисов и да започне стачка срещу работодателя си за това, че не е спазил законовите срокове за инсталация на съоръженията.

“Няма трудов спор. Навреме се изплащат трудовите възнаграждения, договореният социален пакет е повече от добър, колективният трудов договор – също”, аргументира се Минков.

Служителите настояват за среща с министър-председателя, като се надяват да го убедят, че комбинатът може да работи, без да нарушава закона. Работниците ще започнат стачка само ако правителството откаже да ги чуе. 

Донякъде оптимистично настроение сред хората, че кризата ще бъде преодоляна, създаде насроченото от министър Трайчо Трайков заседание на Надзорния съвет на рафинерията.

“Златната акция, чийто собственик е държавата, прави министър Трайков представител на принципала на предприятието ни. Той трябваше да вземе мерки отдавна. Това заседание трябваше да се проведе още на 15-ия ден след констатирането на проблема и още тогава трябваше да се търси решение, различно от сегашното”, коментира синдикалният лидер.

Още по темата

Още с излизането на новината, че държавата отнема лиценза на “Лукойл” за данъчни складове, се наложи медицински екипи да оказват спешна помощ на разтревожени работници. Една жена припадна, а други нейни колеги от дни са в паника и си задават въпроса каква ще е съдбата им, ако останат без работа, допълват синдикатите.

Те уточняват, че не са малко семействата в Бургас, при които и двамата съпрузи работят в нефтозавода.

"Ако работата на комбината спре, те остават без препитание. Над 50% от служителите там са теглили кредити, които сега няма как да обслужват. И макар заплатите в рафинерията да се водят едни от най-високите в страната, хората се притесняват, че при евентуални съкращения компанията няма да има пари за обезщетенията им, ако производството бъде спряно и няма реализация на продукцията”, допълват синдикалните лидери.

На този етап работещите в Лукойл-Нефтохил не са спирали работа.

От браншовия синдикат съобщиха, че ако се стигне до затваряне, наетите в нефтопреработването ще получат заплата само за два месеца.

След това според Кодекса на труда пътищата са два – съкращения или неплатен отпуск.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase