Щастливата победителка. Снимка: Reuters

Американката Серина Уилямс спечели за четвърти път в своята кариера трофея от Откритото първенство на САЩ.

Тя надви на финала световната номер 1 Виктория Азаренка с 6:2, 2:6, 7:5 и по този начин се поздрави с престижното отличие.

Това е и 15-а титла от "Големия шлем" за американската състезателка, която в последно време започна да намира най-добрата си форма.

Интересно е да се отбележи, че Уилямс спечели преди това както "Уимбълдън", така и златото от олимпийските игри.

Серина започна по страхотен начин срещата и стигна до ранен пробив, благодарение на който поведе с 2:0 в резултата. Въпреки, че Азаренка спаси четири брейкпоинта в първия си гейм, при петия тя се пропука и позволи на американката да я пробие.

До края на сета Уилямс проби на нула своята противничка и затвърди надмощието си, за да спечели първата част с 6:2.

Във втория сет обаче ситуацията бе доста по-различна и този път Азаренка показа, че ще се бори здраво за трофея.

23-годишната тенисистка от Беларус проби доста рано своята опонентка, за да поведе с 1:0, като по този начин взе ценно предимство. В 4-ия гейм от сета Уилямс бе на косъм да върне пробива, тъй като имаше брейкпоинт, но беларуската удържа подаването си.

В петия гейм резултатът стана 4:1 за Азаренка, която стигна до втори пробив в мача срещу своята противничка.

До края Вика демонстира класата си и в крайна сметка спечели сета с 6:2 и изравни резултата на 1:1 в сетовете.

В решаващия трети сет интригата бе меко казано инфарктна. Във втория гейм Вика спаси два брейкпоинта и не допусна пробив, но стигна до такъв при подаването на Серина.

Уилямс обаче изравни резултата на 2:2, след като върна пробива. Азаренка обаче стигна до 4:3 след пробив на нула, а след това едва се спаси да не допусне такъв.

При 5:4 беларуската сервираше за титлата, но Серина я проби и резултатът бе изравнен на 5:5.  До края на сета Серина си взе подаването и проби Азаренка, за да спечели трофея.

Мачът между двете иначе продължи 2 часа и 18 минути.