Виктория Радева е най-добрата шахматистка в ЕС сред 12-годишните момичета. Снимка: Славей Радев

Един от най-големите таланти на родния шах - 12-годишната Виктория Радева, стана шампионка на Европейския съюз по шахмат за момичета до 12 години.

Талантливото българско момиче спечели юбилейното десето състезание по класически шахмат, което се проведе в австрийското градче Мюрек от 1 до 9 август.

На първенството България бе представена от 3 момичета и 3 момчета във различните групи, като шампионка във групата момичета до 12 г. стана Виктория Радева. След младата пловдивчанка се класира ирландката Диана Мирза, а трета е Естир Морвай от Словения.

По този начин световната вицешампионка Виктория Радева добави още едно отличие в кариерата си. Само преди месец тя стана трета на Европейското първенство по ускорен шах, където контролата е 20 мин.

Другите български деца на турнира в Мюнстер също записаха впечатляващи резултати. В групата момичета до 10 г. Гергана Пейчева зае второ място след Яна Шнийдер от Германия, а при момчета до 14 г. Емил Стефанов остана 4-ти.

Сега пред младите шахматисти предстои ново предизвикателство-от 16 до 26 август те ще вземат участие в шампионата на Европа във Прага.