Никола Станчев. Снимка: Dnes.bg
fallback
Борецът Никола Станчев открива златната олимпийска сметка за България на форума под петте преплетени кръга. Прави го в Мелбърн през 1956 г., а до Пекин 2008 г. титлите са общо 55, а шампионите ни са 48 (шестима двойни – б. р.). Dnes.bg слага началото на поредицата за златните медалисти с любопитни моменти за триумфа на Станчев в Мелбърн.
 
Станчев получава яре като подарък от бургазлии и равностойността на 70 долара за триумфа си при свободняците в категория до 79 кг. По това време държавата все още не раздава волги за най-ценното отличие в спорта. 
 
В Австралия Станчев става единственият борец, спечелил олимпийска титла само с убедителни победи, с туш. 
 
Години по-късно германци дават 5000 марки за дубликата на медала. Героят от странджанското село Твърдица отказва, въпреки че пенсията му е едва 80 лв. Оригиналът от 200 грама не е намерен. Изчезва със смъртта на бургаския скулпор, който трябва да направи копие за Алеята на славата.

Пътуването до Австралия е ужасно дълго. Българската делегация пътува за Зеления континент седем дни с раздрънкан и стар самолет на една белгийска компания. 

 
„Какъв страх брахме само. На места имаше ужасни пропадания от по 500-600 метра около екватора. На мен нищо ми нямаше – добре понасям пътуванията със самолет. Но баскетболистите така оповръщаха самолета, че направо не можеше да се мине между седалките. Някои от гимнастиците тръгнаха с кораб. Те пък пътуваха цял месец до Австралия“, разказа малко преди да почине на 78 години Никола Станчев (13 юли 2009 г.). 
 
В Австралия между другото му предлагат на Станчев да остане и да се бори, но той е патриот. Въпреки че като всички спортисти в делегацията е беден. Иска да си вдигне къща, затова от Зеления континент купува 20 часовника с намерението да ги продаде.
 
Взема и шефт чифта чорапи, конфискуват му ги. Успява да донесе от Австралия единствено часовник за съпругата си Елена. Скрил го във възела на вратовръзката си.
 
След триумфалното завръщане Станчев продължава да се бори. Става 11 пъти шампион на България – осем пъти на свободна и три на класическа борба. Печели и балканската титла.
 
На други първенства обаче не участва. 15 години той е несменяем титуляр на категорията. След като се отказва се отдава на семейния живот и народните борби.
 
Очаквайте как боксьорът Борис Георгиев-Моката донесе първия олимпийски медал за България в Хелзинки през 1952 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

32

bobi

преди 11 години

evalata na toq 4ovek

31

гурбетчия

преди 11 години

"Получава яре и 70 долара"! Значи от край време българинът не оценява труда на другите и не обича да възнаграждава чуждия труд ! Не се чудете ,че и сега заплатите ви са мизерни ! ДНК ,просто не сте хора ,които ценят труда на другия , в това ви е проблема !

30

Анонимен

преди 11 години

Всяка епоха си има своите спортисти... няма да забравя как преди една олимпиада даваха по ТВ най възрастния жив олимпийски шампион - човека беше печелил злато на халки в Берлин, и на 90 години още се качваше на халките и правеше упражнения.... колко от сегашните герои ще го могат това? Зоба не прощава! Иначе поклон пред бай Кольо - нито са имали отоплена зала, нито са ходили по лагери на Белмекен нито са трошили по един чувал пари за подготовка - но са излизали на тепиха и са мачкали

fallback