Тази година Сити стана шампион в последните минути. Снимка: Reuters
fallback

Съотношението на приходите, които клубовете от английската Висша лига изразходват за заплати, е достигнало нов връх през сезон 2010-2011 г., сочи двадесет и първият Годишен преглед за футболните финанси на одиторската компания Deloitte, цитиран от ВВС.

За пръв път в историята около 70% от приходите на клубовете в най-високото ниво на английския футбол отиват за заплати. Манчестър Юнайтед, който тогава спечели титлата в първенството, харчи 46% от постъпленията си за заплати, докато при Манчестър Сити процентът скача на 114.

В доклада на Deloitte се посочва, че контролът върху заплатите „остава най-голямото търговско предизвикателство за футбола“. Там се отбелязва, че е необходима дисциплина, „за да бъде воден силен и устойчив бизнес“.

Общото заплащане във Висшата лига е нараснало с 210 млн. паунда, или 14%, до 1,6 млрд. паунда, докато ръстът на приходите е от 241 млн. паунда.

С най-тлъстата сметка отново е Челси – клубът плаща годишно на играчите си 191 млн. паунда.

Ръстът в общото заплащане е подхранван в максимална степен от отборите, завършили на първите 6 места в крайното класиране, като те осигуряват 145 млн. паунда от него.

До лятото на 2011 г. обаче клубовете от Висшата лига са успели да понижат средния си нетен дълг с 351 млн. паунда, или 13%, до 2,4 млрд. паунда, а това е най-ниското ниво от 2006 г. С основна заслуга тук са Манчестър Юнайтед и Ливърпул.

Докладът на Deloitte показва също огромния ръст на клубните приходи, откакто преди 2 десетилетия бе създадена Висшата лига. Те са достигнали рекордните 2,27 млрд. долара през сезона 2010-2011 г., което представлява средно 114 млн. паунда на клуб.

За същия период приходите на 92-та клуба от 4-те английски професионални футболни дивизии са общо 2,9 млрд. паунда. „Няма съмнение, че създаването на лигата е страхотен успех по отношение на приходите“, изтъкват от Deloitte.

Средната посещаемост на мач от Висшата лига през сезон 2010-2011 г. е била близо 35 000 души, като над 90% от местата са били заети.

Ръстът на приходите обаче е съпътстван от нарастващи разходи, особено по отношение на заплатите на футболистите.

Продължението на материала четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

8

no

преди 11 години

Все пак това са известни футболисти, които играят в страни, където посещаемостта на мачовете е голяма, билетите са скъпи, рекламите скъпоплатени - разбирам, че клубовете имат приходи. Ами за нашите отбори какво да кажем, те от къде вземат пари да плащат на играчите и целия обслужващ персонал, да ходят на лагери, да купуват екипировка и пр., предвид факта,че нищо особено не са постигнали???

7

Анонимен

преди 11 години

Футбола в днешно време - 22ма милионери правят кефа на 2ма милиардери...

6

Голямото откритие

преди 11 години

Английското първество е най-качествено защото половиния свят гладува за прищевките им. И няколко евреи, араби, индийци и китайци си перат милярдите.

fallback