Снимка: архив, БГНЕС

Някои от големите музеи в София ще вземат участие в Европейските дни на наследството. Инициативата се провежда на 21 и 22 септември, а повечето от участващите институции обявяват свободен вход за посетителите.

Националният политехнически музей ще се включи в инициативата с вход свободен и в двата дни. Освен постоянната експозиция и обогатената с новопостъпили експонати изложба „310 години пишеща машина“, гостите ни ще имат възможност да разгледат и фотоизложбата „София, уловена във времето“ – фотографска разходка из емблематичните сгради на столицата. Тя е дело на Елина Нинова“

И Националният литературен музей ще бъде част от Европейските дни на наследството за поредна година. Със свободен вход в събота и неделя ще бъдат къща музей „Иван Вазов“, къща музей „П. К. Яворов“ и къща музей „Никола Й. Вапцаров“. В къща музей „Никола Й. Вапцаров“ посетителите ще може да разгледат изложбата „Отвъд бариерата“, с която се отбелязват 110 години от рождението на Павел Вежинов.

Музеят „Земята и хората“ ще работи с музейни билети на преференциални цени. Освен постоянните експозиции ще могат да се посетят и временните изложби „Нови постъпления 2024 г.“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“ – колекция на Ванюша Иванов и „Умни минерали за умни телефони“.

Националният природонаучен музей при БАН ще бъде с безплатен достъп за деца до 14 години на 21 и 22 септември. Посетителите ще могат да разгледат постоянната експозиция и двете временни изложби „Съвременни предизвикателства пред българската биоспелеология“ и самостоятелната изложба на Деница Пенева „Illustratorium II“.

На 22 септември Националният археологически музей ще работи с вход свободен по случай Деня на независимостта на България и Европейските дни на наследството. Посетителите ще може да разгледат и  временна изложба „Повелителите на солта: Провадия-Солницата 5600 – 4350 г. пр. Хр.“. Тя представя над 530 находки, открити при проучванията на солодобивен и градски център Провадия-Солницата. Експонатите датират от късната праистория (VІ и V хилядолетие пр. Хр.), като са представени и предмети от късноелинистическия период и Античността.
(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase