Снимка: БГНЕС
fallback

Мястото за вечен покой е превърнато в ад. Това каза пред журналисти временно изпълняващият длъжността директор на общинското предприятие “Гробищни паркове” Румен Димитров. Той представи състоянието и визията на Столичната община за развитието на гробищните паркове.

Тук сме, за да покажем проблема на обществото, да дадем нашата заявка, че сме тук да решим този проблем и да сложим основите на едно ново начало, каза Димитров. По думите му никъде в Европа няма такова отношение към близките, които вече не са сред нас. Директорът обясни, че предвиждат акция и се обръщат към гражданите с молба в следващите дни да дойдат и да помогнат заедно да се погрижат за мястото, като Столична община ще даде целия свои ресурс, като механизация и материали то да бъде почистено и облагородено.

Това, което заварихме, е липса на всякаква организация, в това число и липса на всякакви документи, които биха били организирали по-добре мястото, каза Димитров. Той обясни, че персонал и хора има, но структурно са подложени на наредби, които предвиждат 20 души, които да поддържат 2900 декара паркове. Ангажиментът на предприятието е да поддържа само алеите и да почиства кошчетата, без да се грижи за гробните места и пътеките около тях, обясни още директорът. Според него с тези 20 души това е непосилно без обществото. Оттук нататък институциите и гражданите трябва да вървят ръка за ръка, призова Димитров.

Трябва да има нормативни промени, заяви директорът и посочи, че предстои те да бъдат обсъдени на кръгла маса. Димитров разказа, че за пет декара парцел са били нужни петима души, които са го почистили за шест дни. От въпросния парцел изхвърлихме 25 камиона с по три тона боклук, хипотетично това са пет тира с боклук, каза още директорът и допълни, че сами не могат да се справят.

Общинският съветник от "Продължаваме промяната - Демократична България" ("Спаси София") Борис Бонев посочи, че не могат да кажат, че общинската фирма не работи, затова ще я сменим с частна. Първо трябва да се направи проверка дали тя работи и ако тя няма капацитета и уменията, трябва да се търси друг изход. Ако общинското предприятие е проводникът на схемите, ще е още по-добре, защото само от нас ще зависи да се спре с подобен тип проблеми, заяви Бонев. /БТА, Николета Василева/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

38

По отношението към

преди 3 месеца

поминалите се познава какво е гражданското общество. В България няма такова! Търсят се ново форми за назначаване на калинки напр. . . . наредби, които предвиждат 20 души, които да поддържат 2900 декара паркове. . . . . Идете във Виена на централното гробище любима дестинация за разходка на виенчани. Идете в Холандия, Полша или Швейцария за да видите как с минимален персонал се управляват огромни гробищни паркове!

37

Анонимен

преди 3 месеца

Отвратително е на гробищата. Но кога ли е било по-добре. Само да напомня, в десетки малки градове, по времето на развития СОЦ, старите гробишща бяха разрушени, всичко изгребано и заличено. София не беше засегната.

36

Нагла дезинформация!

преди 3 месеца

До Ужас Но, така е като повтаряте като папагали недобросъвестни, недоказани твърдения!Прочетете окончателния доклад на Световната здравна организация за пандемията и за ваше изумление ще установите, че България е една от страните справили се най-добре със самата пандемия и последиците от нея, въпреки яростната съпротива на определени политически и псевдо НПО!

fallback