Снимка: архив, БГНЕС
fallback

По данни на НСИ през 2021 г. населението в много от областните градове, включително и София, намалява. Броят на жилищата обаче се увеличава.

Данните на НСИ показват още, че през първото тримесечие на годината в София е започнало строителството на 4204 нови жилища, което на годишна база е ръст с близо 89%.

Oще по темата
“Данните на НСИ казват, че за 10 години от предпоследното преброяване, от 2011 до момента, населението на София е намаляло с почти 20 000 души. В същото време броят на жилища в столицата се е увеличил с над 120 000. 20 000 човека надолу и 120 000 жилища нагоре, което е впечатляващо“, каза пред БНР имотният експерт Васил Люнчев, основател на платформа за недвижими имоти.

„Кой живее в тези жилища е въпрос, на който НСИ отговаря веднъж на 10 години.  На базата на данните, които вече са изнесени и на базата на предишното преброяване от 2011 г., можем да  видим в какво точно се състои. Нашата оценка е, че в около половината жилища живеят собствениците на жилищата. В момента в София има 700 000 жилища, в около 350 000 живеят собственици.

Друга част, около 60 000 се отдават под наем и още толкова се дават на роднини – баща, сестра, дете, без да се взима наем. Това прави някъде около 450 000 жилища, които се ползват. Останалите 250 000 жилища буквално не се ползват и стоят празни и заключени. Според нашия анализ това са около 35% от жилищата в София“, посочва още той.

Защо има толкова празни жилища?

“Има две причини, за които хората мислят първо. Първата, най-логична причини е, че няма кой да купува жилищата при тези цени. Оказва се, че това не е вярно. Тези жилища не просто стоят празни, а дори не се продават. На базата на данни на нашата платформа. Апартаментите в София, които се продават, са от порядъка на 12 000, 13 000 в момента, а празните жилища са 240 000. Може би 1-2% от всички жилища в София се продават.

Тези, които се дават по наем, са още по-малко от тези, които се продават. В момента под наем се дават около 6000-7000 жилища. Общо около 20 000 жилища са на пазара – или се продават, или отдават от 240 000 празни апартамента“, посочва още той.

“Виновниците да има толкова много празни жилища сме ние, защото искаме да си купим апартамент, искаме да имаме и жилище за други хора, например за децата си“, подчерта още Люнчев.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

223

Аз

преди 1 година

Около мен всичко е заето.не знам защо е статията???

222

До Емигранта

преди 1 година

Хахаах, браво ,мисър Емигранте.Радвам се за теб. Аз пък купих тези неща на сегашните цени и се надявам след време и аз като теб да радвам и цъфтя. Че ми омръзна да чакам , като всеки жалък мрънкач , балона да се спука.

221

Стар емигрант

преди 1 година

От 2005 съм в Англия и бачкам по строежите, успях да купя имоти няколко години преди да скочат толкова цените в България и не мога да повярвам на късмета си... 3 апартамента - София, Банско и Созопол и къща в Пиринско с огромен двор на село, в която се прибирам да живея по време на отпуските ми през лятото и за Коледа.Като калкулирам колко струва всичко това сега, на днешните цени, ми се замайва главата, а ги взех почти на безценица тогава - Няма по щастлив човек на света от мен

fallback