Росина Станиславова. Снимка: БГНЕС
fallback

Кметът на Столичен район "Красно село" бе замесен в скандал след като се появи информация, че е платила на себе си и служители 1/3 от парите за възрастни с COVID-19. Това бе обявено по време на вчерашното заседание на финансовата комисия на Столичния общински съвет.

"Радвам се, че това предизвика медиен интерес. Иначе нямаше как да покажем една манипулация от председателя на комисията по финанси", заяви пред БНТ кметът Росина Станиславова.

Според нея се прави опит за скандал чрез манипулация. По думите ѝ председателят на финансовата комисия е предоставил документи с невярно съдържание. Росина Станиславова твърди, че разходваните средства се контролират от наблюдаващия орган.

Георги Георгиев - председател на ресорната комисия  каза, че е поискал проверка по случая след получена жалба от гражданин. "Имам право да питам как се разходват общинските пари и кметът на района е длъжен да отговори", каза Георгиев  и попита кмета на район "Красно село" дали е сключила договор със себе си. Георгиев поискал информация как е изпълнен проекта.

Росина Станиславова заяви, че това е съществен въпрос, но има два аспекта. Първият е, че има жалба, но с анонимен жалбоподател. "Ако господин Георгиев не се бе позовал на жалбата, а бе поискал точно информация за проекта, щеше да я получи веднага, както е била поискана от Йорданка Фандъкова и е била вече предоставена.", каза тя.

По думите й,  район "Красно село" е участвала в програма "Патронажна грижа". Индикативният брой на потребителите е 230, докато общината е обслужила 510 лица, тоест сме преизпълнили два пъти проекта. "В рамките му сме предвидили средства за екип, популяризиране, за дезинфектанти, общата стойност на проекта е 365 хиляди лева. До жалбата се стигна, не, че кметът е взел пари, на когото е ръководител, а за децентрализация на европейски средства.", обясни Станиславова.

Георгиев не оспорва, че проектът е важен. Позицията на общината е ясна: "Всеки отделен район може да кандидатства самостоятелен по всеки проект.  Тези пари са за най-уязвимите социални групи. Проблемът е, че не е получил отговор дали е сключила  договор със себе си кметът."

"Аз съм ръководител на европейски проект, ако г-н Георгиев разбираше от тази материя, щеше да знае, че ръководителите на проектите имат заложени бюджети за управление. Моят управленски екип е от 5 човека", заяви Станиславова. Възнаграждението на тези 5 човека, сред които е и самата тя, по думите ѝ е малко над 41 000 лв. Тя допълни, че акцентът не е дали кметът е получил пари, а че информацията е налична за Йорданка Фандъкова.

По думите на Станиславова, всеки ръководител по този проект получава финансови средства, като нейната заплата като кмет е 2400 лв с осигуровките и е получила 7 600 лв  допълнително за целия период на програмата.

"Имаме ли друг районен кмет, който сам е сключил договор със себе си.", попита Георгиев. Според него, не е постъпила информация, че друг кмет е сключил договор сам със себе си.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

71

Анонимен

преди 3 години

тези проекти за патронажна грижа са временни , едногодишни и само за общините , тук ес не виновна проектите ги пишат у нас в министерството чиновници /и взимат допъл пари затова . и там се изписват пари , джипки и се назначават на втори заплати обикн служители от кметство а не безработни забележете , добре после като изтече проекта какво нищо закрива се зентъра

70

Анонимен

преди 3 години

Питайте генерала Гном и Христо-Маджо?Такива кметове на партии еднодневки само крадат и бягат,защото не им търсят отговорност!Обаче Иванчева търка наровете!

69

Анонимен

преди 3 години

До Анонимен72Не му се връзвай на тоя Гербераст остава им още месец.

fallback