Снимка: БГНЕС
fallback

Най-големият замърсител на въздуха в София е прахът от почвата. На това се дължат 25% от фините прахови частици, които дишаме. Резултатите са от научно изследване на химическия състав на замърсителите, реализирано за първи път в страната от Националния институт по метеорология и хидрология. Изгарянето на биомаса и дърва е вторият най-голям замърсител, а делът на транспорта е едва 9 на сто.

Започва сезона на температурните инверсии и мъглите и новата апаратура на Института по метеорология веднага засича разликата. Филтрите за улавяне на финни прахови частици вече не са сиви, ами са си направо черни.

"Ето така изглеждат празните т.нар филтри неекспонирани и и в този цилиндър се събират тези вече, които са експонирани", казва Доц. Елена Христова - р-л сектор "Радиометрични измервания и химия на валежите", НИМХ

С всеки ден от октомври посивяването на филтрите е съвсем отчетливо до черното от последната мъгла. Но по-важен е химическия състав на праховите частици, които издават много точно източниците. Дори и азотните окиси, които излизат от ауспусите на колите и реагират с други вещества във въздуха.

"Като частичка, която се съдържа във ФПЧ, това са амониевите нитрати", казва доц. Христова.

Но как разбира че замърсяването е от изгаряне на въглища?

"Има наличие предимно има сулфати и някои тежки метали", обяснява експертът.

Всеки замърсител си има химически профил и много ясно може да се идентифицира. Така например, цинкът, медта и антимона са от изтъркването на спирачките и гумите, калия издава горене на дървесина, желязо и силиций са от почвения прах.

Така почвата се очертава като най-големия замърсител с фини прахови частици на въздуха, горенето на дървесина и на въглища също са от значимите замърсители. Затова и най-важната мярка според общината е миенето на улиците.

"Преди години миехме само основновните булеварди след това започнахме миенето и на малките улици и в кварталите и този процес продължава. За следващата година предвиждаме увеличаване на средствата за миене с около 30%", казва кметът на София Йорданка Фандъкова.

Идентифициране на калните точки в столицата, озеленяване, подмяна на отоплителните печки и контрол са от другите важни мерки, на които залага общината.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

41

Надежда

преди 3 години

Ако не изкривеното обобщение, оправете си поне правописа, граматиката и наборните грешки.

40

Ехееее

преди 3 години

Добро утро. Събудихте ли се вече?

39

Анонимен

преди 3 години

До 33Транспортът, дори и стрпоителния, е част от проблема. Според мен, много по-голяма е белята от един друг аспект на строителството - обезлесяването и трайната подмяна на съществуващите зелени площи с асфалтови, бетонови и други настилки. Защото делът на прахта в естествените условия (поляните и горите), е забележимо по-малък, сравнен с този от улиците, тротоарите и блоковете. Всеки има представа между 2 чистения, колко прах се трупа по балконите, первазите и стъклата на прозорците в дома му

fallback