fallback

Общ преглед
Денят на почит към жертвите на комунистическия режим бе отбелязан днес с панихида пред мемориала на жертвите до Националния дворец на културата. На тази дата се навършват 75 години от най-масовото произнасяне на смъртни присъди над политици, наречено "Народен съд".
Oще по темата


За да почетат паметта на загиналите пред мемориалната плоча на жертвите на комунизма се събраха десетки граждани – близки на потърпевшите, както и хора, непримирими с масовото избиване на българи заради различната им политическа позиция.

В тяхна памет бяха поднесени венци и цветя.

Роднини на попадналите в безкрайния списък на безследно изчезналите сведоха глава пред спомена за тях и изразиха надежда никога повече българи да не се изправят срещу свои сънародници.

"Била съм най-потърпевша, защото, въпреки че татко е спасил евреите и помагал на всички, минава Добри Терпешев и разпорежда да ги разстрелят наред. И е обидно за това, че ние сме деца на родолюбиви българи, а в действителност изплащаме невинни грехове", каза участничка в церемонията пред БНР.

"Тези хора са загинали с надежда да има друга България. Освен това аз помня чувството, липса на свобода", каза присъстващ мъж.

"Всички тези жертви са от българи. И аз мисля, че още всъщност няма осъзнаване на това, което се е случило и затова не може да има истинска прошка", добави друг.

На церемонията присъства и председателят на Народното събрание Цвета Караянчева. Тя призова да помним историята и изрази задоволство, че вече учениците в 10-и клас учат за комунистическия режим.

"И днес има хора, и то сравнително млади хора, които мислят, че Народният съд е бил необходим за времето си. Затова е необходимо, даже жизнено важно, на тази дата тук винаги да се събират хора. Да помнят, да не спират да разясняват. Вечна памет на жертвите", каза тя в речта си.

Денят за почит на жертвите на комунизма - 1 февруари, се отбелязва в България за 10-а поредна година, след като бе учредена по инициатива на президентите Желю Желев и Петър Стоянов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

513

Анонимен

преди 4 години

До фактДа добавя - имах една колежка, която беше решила да се преквалифицира. Преди десетина години някъде тя влезе право БЕЗ ИЗПИТ, а само с пари. Изкара следването за три години, като се е явявала на 1/2 изпити, а останалите си ги е взимала с пари. Накрая си плати и за дипломната защита. Категорично мога да кажа, че двайсетина години по-рано това би било невъзможно, дори немислимо. Със сигурност не в този грандиозен мащаб. Справедливостта в това отношение по време на соца беше много повече

512

Анонимен

преди 4 години

До фактМоже и така да е била, макар че числата ми изглеждат бая пресилени. И в моя курс имаше всякакви, но нямаше начин да се разбере кой е бил отроче на АБПФК, странно, че ти си имал тази инфо обявена. Така или иначе, никой не твърди, че соца е бил рай. Обаче ако вземеш несправедливостта тогава и сега - в случая колко купени/с привилегии/с връзки места са били дадени тук или там - соца излиза в пъти по-справедливия строй. Не защото е префектен, а защото сега е пълно беззаконие и корупция

511

факт

преди 4 години

През 1978 година за елитно учебно заведение имаше конкурсен изпит по математика.Имаше една пълна шестица,аз бях изкарал 5,75 имаше 5-ци,4-ки ит.н.И като внуците на АБПФК си донесоха документите бяхме се класирали оня с 6-тицата,аз с 5,75 и всичките отрочета на АБПФК!Това ли наричате справедливост???Като видях класирането бях принуден да се откажа,за човека изкарал 6 не знам.Отидох да уча в друго заведение-и там ме бяха приели.И по добре стана-понякога това което животът предлага е по добро!

fallback