Архив: Булфото
fallback

Столичният общински съвет (СОС) даде своето съгласие за отпускане на финансова помощ в размер на общо 204 500 лв. от бюджета на Столичната община за изграждане и поддръжка на четири столични храма.

Както вече е традиция в СОС, местната власт ще подкрепи израждането и реставрацията на храмове на различни вероизповедания, заяви зам.-кметът по култура и образование Тодор Чобанов. По думите му логично и разбираемо е основната подкрепа да бъде за българската православна църква, но Столичната община подкрепя и другите вероизповедания.

Избраните обекти, които Столичната община подкрепя сега, се нуждаят от спешни ремонти, те са важни храмове за църковния живот, за културата на града и за туризма. Основен акцент е грижата за най-старата сграда в София, това е храм-ротонда "Св. Георги Победоносец" от ІV век, подчерта Чобанов. За реставрация и консервация на храма се отпускат 78 000 лв.

50 000 лв. се отпускат за довършителни работи на новия храм "Св. Благовещение" в ж.к. "Дружба 2", който се изгражда от 2012 г. насам с решение на Светия синод, съобщи Чобанов.

40 000 лв. отделя Столичната община за Арменската апостолическа православна църква "Св. Богородица" в район Красно село. Опитваме се да приключим въпроса с изграждането на храма на арменската общност, която поради исторически обстоятелства нямаше до скоро самостоятелна сграда, каза Чобанов. Сега вече сме на финалната фаза на изграждането на техния храм, допълни зам-кметът.

За храм "Успение богородично" в кв. Курило са предвидени 36 500 лв. за ремонт на стени, смяна на дограма, подмяна на таван, изграждане на нова електрическа инсталация и изработка на иконостас. Храмът се намира в гробищния парк на кв. Курило.

Чобанов изрази надежда при добри финансови параметри в края на годината в СОС да бъде внесен друг такъв доклад за подкрепа на други храмове. Светият синод финансира реконструкциите на църкви в София, Столичната община има само подкрепяща роля, отбеляза Чобанов, цитиран от БТА.

По думите му това е символичен жест от страна на СОС, тъй като броят на храмовете е голям, нуждите са много по-големи, но за момента това е възможното.

Зам.-кметът подчерта, че в последните десетина години най-големите дарения за храмовете в столицата са от частни лица. Обикновено това са големи строителни компании, които подпомагат и в натура изграждането на храмове.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

9

Бойко

преди 4 години

Чудна работа. Църквата в България е един от най-големите собственици на недвижими имоти, гори, земеделски земи. Получават огромни цени от наеми, ренти и т.н. А се оказва,че някой друг трябва да им плаща потдръжката. Църквата е освободена от данъци, такса смет, данък сгради. Финансовият им контрол е само вътрешен. Интересно как намират пари за лимузини от по 200 000 лева а нямат пари за потдръжка на сградите си?! Ама нали има заблудени хора с *** душици, защо пък те да не плащат...

8

ЗАЩО?

преди 4 години

Не искам моите данъци да отиват за това. Да плаща църквата - КЪДЕ Е ЦЪРКВАТА питам? Оядени дебели безверници - да се грижат те. СТИГА ВЕЧЕ - с парите от данъци и с благотворителност, а онея хрантутняци защо са , само да лапат ли ????????????????????????????????????????????????????????????????

7

АнонимеН

преди 4 години

СВЕТИЯ СИНОД ДРУГ ПЪТ!!! НИЕ ПЛАЩАМЕ!!БОРИСОВ ДАДЕ 24 МИЛИОНА НА ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА КАТО ЦЕЛТА БЕШЕ МЮФТИЙСТВОТО НО НЯМАШЕ КАК САМО НА НЕГО ДА ДАДЕ ЩОТО НАРОДА ПОБЕСНЯ!!!

fallback